İçeriğe atla

"Selametli, Gölbaşı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
k (düzen)
'''Selametli Şehit Emrah Mahallesi'''
 
== KONUM Konum==
Selametli , Ankara’nın güneyinde yer alır. Şehir merkezine uzaklığı 56 km, Gölbaşı’na uzaklığı ise 36 km’dir. Kuzeyinde Karagedik Kasabası, Kırıklı Köyü ve Tepeyurt Köyü; batısında Culuk Köyü, Boyalık Köyü, Dikilitaş Köyü; doğusunda Mahmatlı Köyü, Bağiçi Köyü, Soğulcak Köyü ve M.Bahçe Köyü; güneyinde ise Bezirhane Köyü, Karacaören Köyü, Çimşit Köyü yer almaktadır…
 
== İKLİMİ İklimi==
Selametli, İç Anadolu Bölgesi’ne özgü karasal iklim özelliklerinin bariz görüldüğü, yazları kurak, sonbahar yağmurlu ve rüzgarlı, kışın karlı ve soğuk, ilkbaharda ise ılıman yağmurlu bir iklime sahiptir. En soğuk ay Ocak, en sıcak ay Ağustos, yağış rejimi en yüksek aylar Nisan-Kasım aylarıdır. Yıllık yağış oranı oldukça düşüktür.
 
Selametli [[ekonomi]]si [[tarım]] ve az da olsa [[hayvancılık|hayvancılığa]] dayanır. Ama artan nüfus ve tarım alanlarının verimsizleşmesi sonucu dışa göç artmıştır. Ama kasaba olmasından sonra ulaşımın kolaylaşması halkın tekrar kasabaya dönüşünü hızlandırmıştır. Tarım ürünlerinde ki çeşitlilik çok azdır bunlar; en çok [[buğday]] ve [[arpa]] ekimi vardır. Az da olsa çekirdek, nohut, kimyon gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Hayvancılık ise genel de küçükbaş ve lokal olarak da büyükbaş hayvancılık yapılır. Ama son yıllarda nüfusun çoğu [[ticaret]] ve [[Konya]] yolu üzerindeki [[fabrika]]larda çalışmaktadır. Kasaba halkı ne çok zengin ne de çok fakirdir. Nüfus 1990-2000 arasında yüksek 2000-2005 arası biraz azalma görülse de 2005 yılından sonra tekrar artış göstermiştir. Nüfus [[1990]]'da; 2169, [[1997]]'de; 1661 [[2000]]'de; 1790, [[2007]]'de ise; 1714 erkek, 1733 kadın olmak üzere toplam nüfusu: 3447 kişidir.
 
== Eğitim, KÜLTÜRkültür ve sağlık ==
 
TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
 
{{Ankara-taslak}}
{{belde-taslak}}
{{mahalle-taslak}}
 
[[Kategori:Gölbaşı belde ve köyleri]]
Anonim kullanıcı