İçeriğe atla

Ğayn (harf): Revizyonlar arasındaki fark

Ğayn sesi dil kökü damağa doğru yaklaştırılarak, dilin ucu da yumuşak damağa yapıştırılmak suretiyle dilin kökünden çıkarılan tok, dolgun bir sestir. Gargara yaparken çıkan sese benzetilebilir.
 
Bu sesin [[Türkçe]]de karşılığı yoktur. " ğ " sesine benzetilse de o sesten farklı bir sestir. Azeri dilinde de bulunan bu harf Türkçedekinden biraz daha farklıdır ve hırıltılı bir sestir. “Yumuşak-G” (Ğ) harfine benzer ama sert ve titreşimlidir ('''[[G̊]]''' veya '''[[Ģ]]'''). Batı Anadolu Türkçesinde Ğ sesine dönüşmüştür, ancak Türkiye’nin doğu bölgelerinde yaygındır. Örneğin: ''Mag̦rur'' (Mag̊rurMağrur)''. Buradaki Ğ hırıltılı olarak söylenir. Bu nedenle Yumuşak Ğ harfinini aksine Arapçada kelime başında da yer alabilir. Mesela: G̊ayb''Ģayb ''(Ƣayb)''... '''[[Ƣ]]''' harfi ise Uniform Türk Alfabesinde yer alır ve Azericedeki Ğ sesinin aynısıdır.
 
* Türkçedeki Yumuşak Ğ sesine yakın bir harfi göstermek için kimi Asya kaynaklı çevirilerde <big>'''ۼ'''</big> veya <big>'''ݝ'''</big> harfi kullanılır.
* [[Cavi alfabesi|Cavi Alfabesi]]ndeki üç noktalı Nga (<big>'''ڠ'''</big>) ise genizcil '''[[Ň]]''' harfinin karşılığında kullanılır.
 
* Gayın ile aynı kaynaktan çıkan Arapça Arapçada’ki Ayın ('''[[ع]]''') gırtlaksı bir ses olup, kesinlikle sessiz bir harftir. Bazı dillerde benzer sesler [[Å]] (veya '''A̧''') ile gösterilir. Örneğin: Måruf ''Mąruf (Ma'ruf)''.
 
[[Kategori:Arap alfabesi harfleri|غ]]
22.374

düzenleme