İçeriğe atla

Voltmetre: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: telif ihlali
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
(Gerekçe: telif ihlali)
 
'''Voltmetre''', [[devre]]nin herhangi iki noktası arasındaki potansiyel farkını (gerilimi) ölçmek için kullanılan araç.
Voltmetre, potansiyel farkı ölçülecek iki nokta arasına paralel bağlanır. Voltmetrenin dirençleri büyük yapıldığından üzerinden geçen akım çok küçük olur. Böylece akımın tamamına yakınının potansiyel farkı ölçülecek devre parçasından geçmesi sağlanır. Potansiyel fark "V" sembolüyle gösterilir ve birimi [[volt]]tur. Voltmetrelerin analog ve sayısal göstergeli türleri vardır. Ampermetrenin tersine paralel bağlanır, eğer seri bağlanırsa kısa devre denen durum ortaya çıkar. Voltmetrelerin hassasiyeti volt başına ohm (ohm/volt) olarak ifade edilir. Mesela 200 voltluk bir voltmetrenin direnci 120.000 ohm ise aletin hassasiyeti 120.000/200= 600 ohm/volt olur. Bu değer ne kadar büyükse voltmetrenin hassasiyeti o derece yüksektir. Bobinin direnci ne kadar büyükse o kadar küçük akımla çalışır ve gerilim kaybına sebep olmaz.
 
Bir pil veya batarya gibi, elektrik üretecinin gerilimini ölçmek için voltmetrenin iki ucu, üretecin kutuplarına temas ettirilir. Böylece üretecin (+) ve (–) kutuplarının bulunması da sağlanmış olur.
 
dijital voltmetrelerde; Yüksek empedanslı(FET transistörlü) giriş devresi,Attenuatör(Zayıflatıcı),Analog – dijital çevirici(ADC) ,Decoder(kodçözücü) ve Display gibi devreler bulunur.Analog-dijital çevirici hızlı tip olursa anlık ölçmeler daha iyi gözlenebilir.Eğer cihazın içinde bir Sample and hold devresi var ise ölçülen anlık değer hafızaya alınıp uygun bir zamanda okunabilir. İki nokta arasındaki potansiyel gerilim farkını ölçen aletlere voltmetre nedir.
 
Birimi Volt simgesi “ V “ dir. Voltmetreler potansiyel farkı ölçülecek iki noktaya paralel olarak bağlanırlar. Bu sırada üzerinden akım geçmemesi için iç dirençleri ( empe dansları ) yüksek olarak üretilirler. Analog ve digital göstergeli olarak ikiye ayrılırlar. Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte daha hassas ölçüm yapılan ve okuma kolaylığı sağlayan mikroişlemcili dijital voltmetreler, analog ( ibreli ) ölçü aletlerinin yerini almaktadır. Çeşitli voltmetre türlerini sitemiz içindeki ürünler sayfasında bulabilirsiniz.
 
{{taslak}}
126.019

düzenleme