"Fıkıh usûlü" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
'İslam hukuku' ifadesi kullanıldı mı bunlar Kur'an delil gösterilerek yapılmalıdır. Burada İslam Hukuku delilleri adı altında Sünnet, İcma ve Kıyas sayılmıştır ancak bunların kime göre delil olduğu belirtilmemiştir.Gelenesel bilgi...
k (Delil olarak sayılan İcma, Sünnet, Kıyas; Kur'an'a olan uygunluklarıyla doğruluklarını ispat etmiş olurlar.)
k ('İslam hukuku' ifadesi kullanıldı mı bunlar Kur'an delil gösterilerek yapılmalıdır. Burada İslam Hukuku delilleri adı altında Sünnet, İcma ve Kıyas sayılmıştır ancak bunların kime göre delil olduğu belirtilmemiştir.Gelenesel bilgi...)
Gelenekte bu dört asli delilden, ilk ikisi yani [[Kur'an]] ve [[Sünnet]], [[vahiy|vahye]] dayanan yani İslam dinindeki [[nas]]lara dayanan delillerken diğer ikisi yani icma ve kıyas ise vahiy temelli olmayıp akli olmakla beraber İslami naslar ile ilişkilidir.
 
Geleneksel [[İslam hukuku]]nda herhangi bir konu hakkında delil arandığı zaman, ilk önce Kitaba yani [[Kur'an]]'a başvurulur. Eğer Kur'an'da birebir karşılık gelen bir şey bulunamazsa, Sünnet'e bakılır. Daha sonra sırasıyla icma ve kıyas, sonra ise [[fer'î deliller]]e başvurulur. Yani sıra şu şekildedir:
 
# Kitap yani [[Kur'an]]
2

değişiklik

Gezinti menüsü