İçeriğe atla

"İskandinavya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
85.103.24.205 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Rapsar tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
(bilgi yanlışlığı)
k (85.103.24.205 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Rapsar tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[Dosya:Scandinavia.TMO2003050.jpg|İskandinavya'nın kışın uzaydan uydu aracılığıyla çekilmiş bir görüntüsü.|thumb|250px]]
 
'''İskandinavya''', [[Kuzey Avrupa|Kuzey Avrupa'daki]] şehirlerinülkelerin oluşturduğu bir coğrafyadır. [[Danimarka]], [[İsveç]] ve [[Norveç]] İskandinav ülkeleridir. Bu ülkeler ile beraber, [[Finlandiya]], [[İzlanda]], [[Faroe Adaları]], [[Grönland]] ve [[Aland]] Kuzey ülkelerini oluştururlar. Bu ülkelerin dilleri [[Fince]] dışında biribirine benzemektedir. Bu dillere [[İskandinav dilleri]] denir. Danimarka'nın [[Danca]], Norveç'in [[Norveççe]], İsveç'in [[İsveççe]], İzlanda'nın [[İzlandaca]] dillerini kullanmaktadırlar.
 
Norveç, [[Avrupa]]'nın en zengin ülkelerinden biridir. Petrol ihracatçı ülkesi olması, balıkçılık faaliyetleri ve İngiltere ile ilgili tutumları yüzünden, [[Avrupa Birliği]]'ne katılmamıştır.
 
* İzlanda da Metehan AlanAB üyesi değildir.
* Danimarka 1973'te AB'ye girmiştir.
* Danimarka'ya bağlı [[Grönland]] adası 1979 yılında AB'den referandum ile ayrılmıştır.
124.682

değişiklik