İçeriğe atla

"Vikipedi tartışma:İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil" sayfasının sürümleri arasındaki fark

arşivleme
(Vikipedi:Köy çeşmesi (politika) sayfasının 13769460 numaralı sürümünden taşındı)
(arşivleme)
{{Tartışma arşivi
{{tartışma}}
|arşivlistesi= /arşivlistesi
*Herkes biraz bu maddeye eğilse ve hepimiz çevirsek. Böylece hem olası çeviri-hatalarından veya çevirirken tek bir bakış açısını ifade etmek gibi önyargısal hatalardan kurtuluruz hem de maddenin çevirisi daha çabuk tamamlanır. Bu ay içinde 1-2 yönergeyi daha toplulukça çevirmemiz çok iyi olur, bazı eksiklerimiz var. Teşekkürler, herkese iyi çalışmalar... - [[Kullanıcı:Noumenon|Noumenon]] 07:29, 24 Mayıs 2006 (UTC)
|otomatik= kısa
 
|ara= evet
buda çok önemli iç hukuk kapsamında bunu da not aldım.--[[Kullanıcı:Medaviki|Medaviki]] 12:13, 28 Haziran 2006 (UTC)
}}
 
== kişisel saldırı nedir? ==
 
* bu sayfanın isminde ve dolayısıyla da algılanmasında bir problem olduğunu düşünüyorum. '''saldırı''', adı üstünde illa kötü söz, hakaret vb. gibi çağrışımlar yapıyor. oysa sözü edilen, ilk cümlede de açıkça belirtildiği gibi '''İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil'''. bu sayfanın referans gösterildiği durumlarda, ''ne dedim ki ben? bir şey söylemedim..'' denmesi de âdetten bu yüzden. ve de bu yüzden mesajlar sevgiyle başlayıp saygıyla bitiyor, arada da katılımcılar üzerine binbir 'ince' yorum yapılıyor, tutturan tutturabildiğine. bu yüzden ismin değiştirilmesini öneriyorum. düşünceler? --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''kibele'''</font>]][[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#808080">''mesaj''</font></sup>]] 11:47, 14 Mart 2007 (UTC)
:Isim dedigin gibi daha yumusak bir hale cevrilebilir; bu sekilde sert basliklar Kibele'nin dedigi reaksiyonlara neden olmakla birlikte; saygili vikipedi yazismasin (burayi okuduklarindan sanmiyorum ya) devamini dilerim. [[:tr:User_Talk:Citrat|<b><font color="#00668B">Citrat</font></b>]] 14:53, 14 Mart 2007 (UTC)
 
Vikipedia anlayışlarını kim nasıl yorumluyor çok merak etmeye başladım. '''Kişisel saldırı yapılamaz''' ben seni hedef almıyorum adı altında, bir dünya görüşüne lakait ve sözde bilimsellik adına temelsiz iddalarla saldırmak mıdır? Bu gibi taraflı hareketlere göz yummanın, neresi tarafsızlık oluyor. Birisi bu terbiyesizliklerle insanları rahatsız ederken kendi inanışı açısından bu saldırı ve iddalara reddiye yazanlar nasıl oluyorda taraflılıkla itham edilerek baskılanıyor. Birisi lütfen bana bunu açıklaya bilir mi? 17/03/2012 20:50---[[Kullanıcı:mmsaci|mmsaci]]
 
 
===yeniden, isim değişikliği önerisi===
* yukarda yazdıklarımı tekrarlıyor ve sayfanın isminin '''kişisel yorum yasaktır''' gibi birşeye dönüştürülmesini şiddetle öneriyorum. doğrusu ben, ''ne dedim ki, salak desem neyse, niteliksiz dedim, egosu yüksek dedim'' gibi yorumları görmekten de, bunlara VP: KSY politikasının ne anlama geldiğini anlatmaktan da yoruldum. ''saldırı'' kelimesi, içeriği de okunmadığı ve anlaşılamadığı için yanlış yorumlanıyor. 'uzun zamandır burada, alıştık değiştiremeyiz' demeyin lütfen. 'yönetici' ismi için de söylendi bunlar. 'hizmetli' olalı, hiç olmazsa bu kelimenin getirdiği yükten kurtulduk. çok kullanmak zorunda kaldığımız bir politika, ismi yüzünden yanlış anlaşılmasından kurtulsak iyi olur. --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''ki'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#800000">''bl''</font></sup>]] 14:43, 28 Ağustos 2009 (UTC)
:*"''Yorum''" geniş bir kavram olmaz mı, "''saldırı''"ya oranla? Bu seferde, her yorum için şikâyet edilir gibime geliyor. --[[Kullanıcı:Hedda Gabler|Hedda Gabler]] 15:00, 28 Ağustos 2009 (UTC)
:* sayfada hangi yorumların bu kapsamda değerlendirilemeyeceği açıkça yazıyor. bir problem yok. zaten bu politika doğru olarak kullanılıyor hizmetliler tarafından, ama kullanıcıların çoğu içeriği okumadıkları için sadece küfür vb. ifadelerin yasak olduğunu sanıyor. --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''ki'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#800000">''bl''</font></sup>]] 15:04, 28 Ağustos 2009 (UTC)
:Biraz uzun olacak ama bence "Kişiler hakkında yorum yasaktır" gibi birşey olması gerekiyor daha açıklayıcı olabilmesi için. --[[Kullanıcı mesaj:Eldarion|Eldarion]] 15:16, 28 Ağustos 2009 (UTC)
*Değişiklik yerinde olur, kibele'nin söz ettiği sebeplerden dolayı. Meselenin özü politika sayfasında bulunuyor, adın da onu daha iyi temsil etmesi ve yansıtması gerek. ''"Kişiler hakkında yorum yapmak yasaktır"'' olabilir örneğin. Ancak buna benzer başka bir ada da hayır demem, yeter ki derdimizi daha iyi anlatsın. (Hatta ''"İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil."'' bile olabilir, uzun olsa ne çıkar? Konsantre şekilde anlatıyor politikanın anlamını.) --[[Kullanıcı:Yabancı|<font color="OrangeRed">'''Yabancı'''</font>]][[Kullanıcı mesaj:Yabancı|<sup><font color="#000080">''msj''</font></sup>]] 15:19, 28 Ağustos 2009 (UTC)
:::<sub>* hatta, "'arkadaşım niye değiştiriyorsun yazdıklarımı, yoksa mozambikli misin' demeyin, sadece "niye değiştiriyorsun" diye sorun" bile olabilir.. :) --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''ki'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#800000">''bl''</font></sup>]] 15:42, 28 Ağustos 2009 (UTC)</sub>
Kibele bu isim olmasında ne olursa olsun der gibi, bu kadar canını sıkmış olsa gerek. Çokta uzun olmasın canım, Yabancı'nın belirttiği''"Kişiler hakkında yorum yapmak yasaktır"'' banada uygun geldi. --[[User:Fagus|<font color="red">'''Fagus'''</font>]]<sup>[[User_Talk:Fagus|<font color="black">''msj''</font>]]</sup> 15:57, 28 Ağustos 2009 (UTC)
*kibele'yi bilemem, ama bu politikayı pek çok kişiye anlatmaya çalışmış bir kullanıcı olarak benim canımı sıkmasa da, işimi zorlaştırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece saldırı değil, yorum da yasaksa, "saldırı yasaktır" adlı politikayı göstermek itirazları çoğaltıyor, vakit kaybı yaratıyor. --[[Kullanıcı:Yabancı|<font color="OrangeRed">'''Yabancı'''</font>]][[Kullanıcı mesaj:Yabancı|<sup><font color="#000080">''msj''</font></sup>]] 16:32, 28 Ağustos 2009 (UTC)
 
* "Kişisel yorum yasaktır" denince de sanki kullanıcının yorum yapması yasakmış gibi bir anlam çıkmaz mı? "Kişisel saldırı yasaktır" bana göre bu politikayı iyi açıklıyor. Ben değişmemesinden yanayım, ama değişecekse "Kişisel kötü yorumlar yasaktır." gibi olsun. [[Kullanıcı:Ravages|<font color="00008B">'''Tahribat'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Ravages|<font color="000000"><sup>'''133'''</sup><sub>'''619'''</sub></font>]] 16:49, 28 Ağustos 2009 (UTC)
:* ama mesele şu ki, yasak olan 'kötü yorum' değil 'kişisel her türlü yorum'. yani yukarda konuyu saptırmasın diye küçük yazdığım gibi, kişinin memleketini, bitirdiği okulu, şunu bunu konu etmek de kişisel yorum ve YASAK. ''Kişiler hakkında yorum yasaktır'' ya da ''Kişiler hakkında yorum yapmak yasaktır'', ikisi de olur, eğer benim önerdiğim ismi eksik buluyorsanız. bir de açıklamam gerekiyor ki, bu basit bir isimden sıkılma hadisesi değil, içerikle başlığın uyuşmazlığının işleri güçleştirmesi konusu. epeydir buralarda olan vikipedistlerin bile politikayı tam olarak anlamadıklarını yorumlarından izlemek mümkün. --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''ki'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#800000">''bl''</font></sup>]] 17:27, 28 Ağustos 2009 (UTC)
 
*Haklısınız, siz daha iyi bilirsiniz... --[[User:Fagus|<font color="red">'''Fagus'''</font>]]<sup>[[User_Talk:Fagus|<font color="black">''msj''</font>]]</sup> 19:54, 28 Ağustos 2009 (UTC)
Kişiler hakkında yorum yapmak yasaktır, kişilerin eylemleri hk. yorum yapmak serbest midir? Bu yapılan yorumlar kişiye yorum, saldırı olarak adlandırılabilir mi? Bunlar gözümde birer soru işareti, daha önce katlanarak giden kişisel saldırı cezaları aldığım için elbette bu yasağın her uygulanışını doğru bulmuyorum. Yoruma çok açık bir kural. Kişisel saldırı nedir, kişilere yapılan her yorum saldırı mıdır? Bunların keskince tanımı yapılmalı. Kişisel saldırıya küfür, hakaret, nezaketsiz üslup, itham vs. girmeli fakat kişilerin görüşleri, görünüşleri, nitelikleri, yaşayışları kısaca özelleri haricindeki kanıt ileri sürülen vikipedi eylemleri hk. yapılan her yorumda 'İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil' diyerek pasifize edilmemeli. Bu maddenin adını değiştirmek yerine yeni bir madde açılarak 'Kişiler hakkında yorum yapmak yasaktır' daha geniş tanımlanabilir. Tartışma kuralları, tartışamayacak kadar keskin olmamalı. --'''''BIYIKLI''''' 19:04, 28 Ağustos 2009 (UTC)
:* [[Vikipedi:Kişisel saldırılar yasaktır]] sayfasını okuyarak sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz sanırım. --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''ki'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#800000">''bl''</font></sup>]] 20:45, 28 Ağustos 2009 (UTC)
:: Bulabilsem bu kadar yazmazdım sanırım (şimdi bu cümle tartıştığım maddeyi sadece 'oku' diye cevaplayana kişisel saldırı mıdır!?). Bence [[Vikipedi:Kişisel saldırılar yasaktır]] sayfası yoruma açık, kişilerin Vikipedi'deki eylemleri hakkında yorum yapılabilir mi yapılırsa nasıl yapılmalıdır bunun cevabı keskin hatlarla belirlenmeli.--'''''BIYIKLI''''' 21:35, 28 Ağustos 2009 (UTC)
 
*<small>Küçük bir hatırlatma; ''"Kişisel saldırı yasaktır"'' uyarısının yapılmasını gerektiren yorumların çoğu [[VP:N]]'ye kullanıcıların dikkat etmemesinden ileri geliyor...[[Kullanıcı:Vikiçizer|Vikipedist]] 22:36, 28 Ağustos 2009 (UTC)</small>"
 
* Kibele'nin gerekçelerini makul buluyorum. Biraz uzun olsa da "İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil" başlığını tercih ederim (ama kısayol sadece VP:İÜYY olabilir) , sadece yasakçı değil, yol gösterici bir ifade de içerdiği için. --İnfoCan <font color="black" size="1">[[Kullanıcı mesaj:İnfoCan|▀]]</font> 09:02, 29 Ağustos 2009 (UTC)
 
* infoCan'in onerisi guzel, alternatif olarak "tartismalari kisisellestirmeyin" kisa bir mesaj olarak sunulabilir. Sayfanin en altindaki "Topluluk Ruhu"'nu on plana cikarmayi da oneriyorum tartismalarin amacindan sapmamasi icin. Saygilar, [[:tr:User_Talk:Citrat|<b><font color="#00668B">Citrat</font></b>]] 09:22, 29 Ağustos 2009 (UTC)
 
* değişiklik önerisi aslında yerinde. insanlar çoğu zaman politikaları okumuyorlar, yalnızca söylenenin ne olduğuna bakıyorlar. yani birine ''"[[VP:KSY|Kişisel saldırı yasak!]]"'' dendiğinde, o kişi bu yönergenin ne olduğundan ziyade ona söylenen bu lafın ne ifade ettiğine bakıyor. anlaşılan o ki, ''kişisel saldırı'' sözünün tanımladığı kapsam da kişiden kişiye farklılık göstermekte. o halde bu kapsamı gerçekten anlatmak istediğimiz çerçeveye yaymamız gayet yerinde olacaktır. VP:İÜYY (hatta VP:İÜYYKÜD :) ) kabul edilebilir, ancak ''Kişisel saldırı yasak!'' gibi kısa ve öz bir şeyler isteniyorsa '''"Kişiler hakkında yorum yasaktır!"''' en uygunu gibi görünüyor. -- [[Kullanıcı:Fcn|fcn]] <small>([[Kullanıcı mesaj:Fcn|m]])</small> 18:15, 29 Ağustos 2009 (UTC)
 
 
Bence TDK bu konuda bize [http://www.tdk.org.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=ki%u015fisel yardım edebilir]. bağlantıdan da göreceğiniz gibi bu yönerge ile anlatılmak istenen tamamen iligli '''kişiselleştirme''' terimin 4. anlamıdır ki bence konuyu cuk diye anlatmaktadır. Dolayısıyla benim teklifim ismin '''Tartışmayı Kişisellştirmek Yasaktır''' yani '''VP:TKY''' biçiminde yapılması yönündedir. --[[Kullanıcı:Manco Capac|Manco Capac]] [[Kullanıcı mesaj:Manco Capac|&#8680;'''&#9000;''']] 09:16, 2 Eylül 2009 (UTC)
 
*''"Tartışmaları kişiselleştirmeyin"'' şu anki başlıktan daha doğru olsa da, politikanın içeriğini anlatmakta ''"İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil."'' kadar net olduğu kanısında değilim. Kullanıcıların ''"ben kişiselleştirmiyorum, karşımdakine cevap veriyorum"'' ve benzeri argümanları kullanmalarını önlemekte de yetersiz kalacaktır. Bunları defalarca gördük. En iyisi, net şekilde asıl noktayı vurgulayan adı kullanmak olur. Bence uzun olmasının da sakıncası olmaz. --[[Kullanıcı:Yabancı|<font color="OrangeRed">'''Yabancı'''</font>]][[Kullanıcı mesaj:Yabancı|<sup><font color="#000080">''msj''</font></sup>]] 10:46, 2 Eylül 2009 (UTC)
 
== artık değiştirsek ismini ==
 
yukardaki konuşmaların sonucunda "İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil" şeklinde değiştirmeyi öneriyorum. --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''ki'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#800000">''bl''</font></sup>]] 21:04, 17 Mart 2012 (UTC)
: yukardaki konuşmalara dayanarak ismi değiştiriyorum. itiraz olursa yeniden konuşulur. --[[Kullanıcı:Kibele|<font color="#800000">'''ki'''</font>]] [[Kullanıcı mesaj:Kibele|<sup><font color="#800000">''bl''</font></sup>]] 19:09, 22 Mart 2012 (UTC)
::İyi olmuş böyle. Zaten hakaret etmeyin diye politika olamaz. Politika olmazsa serbest mi olacaktı. Şimdiki adlandırma ne yapılmaması değil, ne yapılmasını anlatıyor en azından. Veya her ikisini de. Yani daha iyi bu.--<font face="Georgia">[[User:Sadrettin|Sadrettin]]<sup>[[User Talk:Sadrettin|mesaj]]</sup></font> 21:27, 24 Mart 2012 (UTC)
 
== İÜYYKÜD ==
 
Kısaltma biraz uzun olmadı mı sizce de? Eskiden ne güzel "ke se ye" der geçerdik, şimdi "iüydük", "iüyküd" gibi karmaşık bir şeyler oldu :) İYY (içeriğe yorum yapınız), KÜYY (katılımcı üzerine yorum yapmayınız) veya kısaca KYY (kişisel yorum yapmayınız) şeklinde kısaltsak nasıl olur? :) --[[Kullanıcı mesaj:Seksen iki yüz kırk beş|seksen]] 15:37, 28 Mart 2012 (UTC)
:Güzel öneri :)--[[Kullanıcı:Rapsar|Rapsar]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Rapsar|Efendim?]]</sup> 11:24, 29 Mart 2012 (UTC)
 
== [[VP:İÜYYKÜD]] da değişiklik önerisi ==
 
"[[VP:İÜYYKÜD#Kişiselleştirme örnekleri|Kişiselleştirme örnekleri]]" kısmının altında bulunan "'''Başka katılımcılar tarafından kutsal görülen şeylere karşı saldırılar.'''" maddesinin kaldırılmasını ya da bir açıklamayla neyin kasdedildiğinin belirtilip, bu maddenin etkisinin sınırlandırılmasını öneriyorum. Bence en temizi kaldırılması.
 
Bir "şey"in kutsal olup olmaması çok öznel. Bir tartışma sırasında bir kişinin kutsal bulduğu bir kişi, yer, olay, kitap vb. üzerine eleştiriler, hatta bazı kişilerin çok ağır bulacağı eleştiriler, yapılabilir. Bunlar kişisel saldırı sayılmamalı. Bir hareketin yanlışlığı konusunda nesnel ölçütlerimiz olmalı diye düşünüyorum. Elbette kırıcı olmaktan, konuyla ilişkisiz eleştiriler getirmekten kaçınmalıyız; ama bunu sağduyu ile halledebiliriz. Politikalarımız içerisinde bu ifadenin ayrıca yeralmasını gerekli görmüyorum ve kısıtlayıcı olması nedeniyle zararlı buluyorum. [[User:Ato|<tt>ataka</tt>]][[User talk:Ato|<b>&alefsym;</b>]] 07:28, 21 Ağustos 2013 (UTC)
 
*Bu örnek, 2006'da politika İngilizce'den ilk kez çevirilirken [http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi:%C4%B0%C3%A7erik_%C3%BCzerine_yorum_yap%C4%B1n%C4%B1z,_kat%C4%B1l%C4%B1mc%C4%B1_%C3%BCzerine_de%C4%9Fil&diff=387648&oldid=387641 Renegade tarafından eklenmiş] ama çevirilen cümleyle ("Profanity directed against another contributor") alakası yok. Bu nedenle, Ato'nun yorumlarına da katılarak tümden kaldırılması taraftarıyım. — [[Kullanıcı:Pinar|Pınar]] ([[Kullanıcı mesaj:Pinar|mesaj]]) 12:31, 21 Ağustos 2013 (UTC)
:''Başkası tarafından kutsal görülen'' deniyor, kaldırılma gerekçesi ise ''bir "şey"in kutsal olup olmaması çok öznel''. Zaten birisi tarafından kutsal görülüyorsa, öznel de olabilir :) Bu yönde yapılacak bir kişiselleştirme, zaten diğer maddelerle engellendiğinden bence de ayrı bir madde olarak yer almasına gerek yok.--[[Kullanıcı:Rapsar|Rapsar]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Rapsar|Efendim?]]</sup> 15:16, 21 Ağustos 2013 (UTC)
* Evet çok öznel. Şu "kutsalıma saldırdın" lafını daha da genelleyip "değerlerime saldırdın" şeklinde anlarsak, burda kişiden ayrı bir şeyin tartışılmakta olduğu görülüyor. Bu durumda bu "değerlerin" tartışılması, eleştirilmesi ile saldırılması arasındaki sınırı belirlemek gerek ki bu da bir "kişiselleştirme örneği" sayılmaz. Başka bir kapsam içinde tartışılması gereken bir konu. Bence de kaldırılsın. [[Kullanıcı:Mukaddime|'''Mukaddime''']]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Mukaddime|ileti]]</sup> 11:07, 22 Ağustos 2013 (UTC)
* Karşı bir fikir gelmediği ve bu maddenin kaynağı zaten bir çeviri hatası olduğu için çıkardım. [[User:Ato|<tt>ataka</tt>]][[User talk:Ato|<b>&alefsym;</b>]] 12:10, 26 Ağustos 2013 (UTC)
55.424

düzenleme