"Antijen" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
85.108.136.241 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, İncelemeelemani tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
(ekleme)
k (85.108.136.241 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, İncelemeelemani tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''Bağıştıran''' ya da '''Antijen''' vücuda girdiğinde [[bağışıklık sistemi]] tarafından [[antikor]] üretimine yol açan yabancı moleküllerdir.
 
Antijenler genellikle [[protein]] ve [[polisakkarit]] yapısında canlı organizma kısımları ya da büyük moleküllü proteinler ve bunlara bağlanmış karbonhidratlar, nükleik, lipidik kısımları ya da ürünleridir. En önemli antijenler [[bakteri]] lerinin yapısına girenlerdir. Bir antijen iki elementten oluşur: Protein bir madde ve hapten. Antijen-antikor tepkimeleri vücuda zararlı [[mikrop]]larla savaş gibi birçok olayda rol alır. [[Bağışıklık]] ya da hastalığa direnç gösterme, vücuda giren antijenleri antikorlarla yokedebilme yeteneğidir. Bu madde aynı zamanda [[hücre zarı]]ndaki glikoproteinlerin yapısına katılır. sktrein
{{tıp-taslak}}
64.892

değişiklik

Gezinti menüsü