İçeriğe atla

"Lodi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
başlık düzenlemeleri
k (başlık düzenlemeleri)
 
 
== Coğrafi konumu ==
 
[[Dosya:Map - IT - Lodi - Lodi.png|thumb|left|180px|Lodi komününün Lodi ili içindeki konumu]]
Ortaçağlarda Lodi şehri yakınında "Gerondo Gölü" adlı bir göl bulunmakta ve bu sığ göl bataklıklı ve sağlıksız idi. Ortaçağlardan itibaren su işleri mühendisligi uygulayarak; özellikle [[Sistersiyen]] ve [[Benediktin]] manastirları keşişlerinin gayretleri ile bu göl kurutulmuş ve göl altında kalmış olan mümbit topraklar üzerinde tarım yapılmaya başlanmıştır. Bu arazilerin Avrupa'nın en verimli tarım arazileri olduğu kabul edilmektedir. Lodi civarında tarımcılık için etrafta bulunan çok sayıda su kaynağı ve bunlardan su nakli için yapılan büyük yatırımlarla kurulan su taşıma kanalları sayesinde gayet etkin sulu tarım yapılma imkanı sağlanmıştır.
 
== Tarihçe ==
<!--
Lodi was a [[Celts|Celtic]] village; in [[ancient Rome|Roman]] times it was called in [[Latin]] '''Laus Pompeia''' (probably in honor of the [[consul]] [[Gnaeus Pompeius Strabo]]) and was known also because its position allowed many [[Gauls]] of ''Gallia Cisalpina'' to obtain Roman [[citizenship]]. It was in an important position where a vital [[Roman road]] crossed the River Adda.
</timeline>
 
== Ekonomi ==
 
Lodi ve civarı çok verimli tarım alanlarıdır ve sulu tarım burada çok gelişmiştir.
1945'de "Enrico Mattei"'nin idarecisi olduğu İtlayan kamu sektörü petrol şirketi olan AGIP İtalya'da ilk defa Lodi civarında bir petrol kuyusu açarak metan gazı çıkartmıştır. Bulunan gaz sahalarından çıkartılan gaz ile kurulan gaz boruları sistemi ile Lodi şehri İtalya'da doğal gaz kullanan ilk şehir olmuştur.
 
== Görülebilecek turistik yerler ==
 
Lodi'de görülebilecek turistik yerler sunlardır:
-->
 
== Komşu komünler ==
 
Lodi komünü şu komünlerle sınır komşusudur: [[Boffalora d'Adda]], [[Cornegliano Laudense]], [[Corte Palasio]], [[Dovera]], [[Lodi Vecchio]], [[Montanaso Lombardo]], [[Pieve Fissiraga]], [[San Martino in Strada]], [[Tavazzano con Villavesco]]
 
== Kardeş şehir ==
 
Lodi şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:
 
 
== Resimler ==
 
<div class="NavFrame" style="clear:both; text-align:center;">
* [http://it.wikipedia.org/wiki/Lodi Italyanca Wikipedia "Lodi" maddesi] {{it icon}}
 
== Ayrıca bakınız ==
 
*[[Lodi ili]]
*[[Lombardiya]]
 
== Dışsal bağlantılar ==
{{Commons|Lodi}}
* [http://www.comune.lodi.it Lodi Belediyesi resmi websitesi] {{it icon}}
463.024

değişiklik