İçeriğe atla

"Vesikalı Yarim" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Yeni link
k (→‎Dış bağlantılar: clean up AWB ile)
(Yeni link)
|uyarlama =
|anlatıcı =
|oyuncular = [[TürkânTürkan Şoray]]<br />[[İzzet Günay]]<br />[[Ayfer Feray]]<br />[[Semih Sezerli]]<br />[[Behçet Nacar]]<br />[[Selahattin İçsel]]<br />[[Aydemir Akbaş]]
|müzik = Metin Bükey
|görüntü_yönetmeni = Ali Uğur
'''''Vesikalı Yarim''''', [[1968]] yapımı siyah-beyaz [[Lütfi Akad]] filmi. Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılmaktadır.
 
Film, manav Halil'le pavyon şarkıcısı Sabiha'nın aşk öyküsünü doğal ve çarpıcı diyaloglarla anlatır. Dönemin diğer Türk filmlerine göre karakterler ve olaylar, gerçeğe daha yakındır. Film, TürkânTürkan Şoray'ın 1958 de başladığı sinema hayatında 1967 yılında çevirdiği Ana filmiyle aldığı ödülden sonraki ikinci büyük ödül aldığı filmdir ve oyuncunun gelecekte hem Türk sinemasının en iyi oyuncularından biri, hem geniş hayran kitlesine sahip bir yıldız olacağının işaretlerini taşır.
 
Filmin akılda kalıcı unsurlarından biri de, ''Şükran Ay'''ın seslendirdiği şarkılardır. Özellikle, finalde çalan ''Kalbimi Kıra Kıra'' şarkısı, filmle özdeşleşmiştir.
{{endspoiler}}
== Oyuncular ve Canlandırdıkları Karakterler ==
* [[TürkânTürkan Şoray]] - Sabiha
* [[İzzet Günay]] - Halil
* [[Ayfer Feray]] - Müjgan
== Ödülleri ==
* [[1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali]], En İyi 2. Film Ödülü, [[Lütfi Ö. Akad]]
* 1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, [[TürkânTürkan Şoray]]
* [[2009 2.Türk Sineması Sevgi Onur Ödülleri]], [[Lütfi Ö. Akad]], [[Safa Önal]], [[TürkânTürkan Şoray]], [[İzzet Günay]]
 
== Ayrıca bakınız ==
* [http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=r2&haberno=4533 Radikal Gazetesi] - Filme ve film üzerine yazılmış ''Çok Tuhaf Çok Tanıdık'' kitabına ilişkin yazı.
* [http://www.sadibey.com/2007/05/21/adi-anildiginda-bol-cagrisimli-bir-melodram-olan-vesikali-yarime-bir-bakis sadibey.com] - Filme ilişkin bir yazı.
* Fil'm Hafızası [http://www.filmhafizasi.com/blog/film-yazarlari/vesikali-yarim-yesilcam-melodramlarinin-alametifaralametifarikasi/] - Filme dair bir yazı: ''Yeşilçam Melodramlarının Alametifarikası''
 
[[Kategori:Türk filmleri]]
[[Kategori:Türkan Şoray filmleri]]
[[Kategori:1968 filmleri]]
[[Kategori:Ömer Lütfi Ö. Akad'ın yönettiği filmler]]
[[Kategori:Fahişelik teması içeren filmler]]
[[Kategori:1960'larda dramatik filmler]]
[[Kategori:İzzet Günay filmleri]]
[[Kategori:Metin Bükey'in müziğini yaptığı filmler]]
4

değişiklik