İçeriğe atla

Meme kanseri: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzen
(95.5.24.220 tarafından yapılan 13739147 sayılı değişiklik geri alınıyor.)
k (düzen)
[[Dosya:Mammo breast cancer.jpg|thumb|right|Mamografi filmleri: Sol normal, sağ kanserli]]
[[Dosya:Mastectomie 02.jpg|thumb|right|[[Mastektomi]] uygulanmış bir vaka]]
'''Meme kanseri''' [[meme]] hücrelerinde başlayan [[kanser]] türüdür. [[Akciğer kanseri]]nden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan [[kanser]] türüdür. Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir.<ref> [http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1078899&Yazar=EZGI-BASARAN&CategoryID=97 Modern salgın meme kanseri] </ref><ref> [http://www.haberler.com/7-8-kadindan-biri-meme-kanseri-oluyor-3267668-haberi/ 7-8 kadından biri meme kanseri oluyor.] </ref> Erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır. 1970'lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmaktadır ve bu artışa modern, Batılı yaşam tarzı sebep olarak gösterilmektedir. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde görülme sıklığı, dünyanın diğer bölgelerinde görülme sıklığından daha fazladır.
 
Meme kanseri, yayılmadan önce, erken tespit edilirse,hasta %96 yaşam şansına sahiptir. Her yıl 44000'de bir kadın meme kanserinden ölmektedir.
''Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhisdir.''
Meme kanserinin birçok tipi vardır. En sık rastlanan duktal karsinoma, memenin süt kanallarında başlar. Meme kanseri memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller en sık görülen yayılım yerleridir. Kanser hücreleri memenin diğer Lenf Nodlarına, Kemiğe, Karaciğer ve Akciğere yayılabilir. Her kadın meme kanseri gelişme riskine sahiptir. Gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir.
 
== Meme kanseri riskini arttıran faktörler ==
 
Araştırmalar, meme hücreleri içerisinde, meme kanser riskini artıran bazı genler olduğunu göstermektedirler. Genetik değişiklikler, aileden (herediter) olabilir veya hayat boyu gelişebilirler. Meme kanseri genellikle tek bir hücrede başlar.
Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak bilinmemektedir.
 
Meme kanseri kompleks bir hastalıktır. Her vaka birbirinin aynısı değildir. Meme kanserinin içinde bulunduğu evreye "stage" denir. Gerçek stage'in bilinmesi, doktorun tedavi planını yapmasını sağlayacaktır.
 
== Evreleri ve tedavi ==
* '''Evre 1:''' Tümör 20 &nbsp;mm. ve daha küçüktür. Bu durumda kanser lenf bezlerine sıçramamıştır. Tedavide meme koruyucu yöntemle lenf bezlerinin alınmasından sonra radyasyon tedavisi uygulanır. Desteklemek için kemoterapi ve/veya hormonoterapi eklenir. Bir diğer uygulama da mastektomi yönetmidir. Bu yöntemde kanserli göğüs alınarak koltuk altı lenf bezleri çıkarılır.
* '''Evre 2-A:''' [[Tümör]]ün 20 - 50 &nbsp;mm. arasında olup, lenf bezlerine sıçramamış halidir.
* '''Evre 2-B:''' Tümörün 2-A evresindeki gibi bir boyut aralığında olup (50 &nbsp;mm. den büyük olabilir), koltuk altı lenf bezleriine sıçramamış halidir.
* '''Evre 2:''' Evre 1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanmakla birlikte, eğer tümör aşırı büyümüş ya da lenf bezlerine sıçramışsa kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi tamamlayıcı olarak önerilir.
* '''Evre 3-A:''' Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışı dokulara sıçramış durumdadır ve bu halde [[mastektomi]] yöntemiyle tedavi youna gidilir. Cerrahi müdahaleden sonra kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanır.
* '''Evre 3-B:''' Bu aşamada tümörün boyutu dikkate alınmaz; tümör göğüs duvarına bağlıdrı ve lenf bezlerine sıçramıştır. "Neoadjuvant" adı verilen tümörün boyunun küçültülmesi amaçlı kemoterapi uygulanmasının ardından tümörün boyunun küçülmesinden sonra lampektomi veya mastektomi yapılır.
* '''Evre 4:''' Bu aşamada kanser göğüs dışındaki vücut bölümlerine yayılmıştır. Bu evre tedavisinde hastanın yaşam süresini artırmak ve yaşam kalitesini yüksek düzeyde tutmak hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi yapılır. Hasta şikayetlerine bağlı olarak mastektomi de uygulanabilir.
 
Mastektomi uygulamaları sonrasında alınan memenin yerine, plastik cerrahi teknikler ile yeniden meme rekonstrüksiyonu yapılması ameliyatları söz konusu olabilmektedir.
 
===Kaynaklar===
{{Kaynakça}}
<references/>
 
== Dış bağlantılar ==
463.024

düzenleme