İçeriğe atla

"Aktivasyon enerjisi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q190474 sayfası üzerinden sağlanan 38 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
'''Aktivasyon enerjisi''', kimyasal bir tepkimenin gerçekleşebilmesi için aşılması gereken [[enerji]] değeri. Terim ilk kez 1889 yılında, [[Svante Arrhenius]] tarafından kullanılmıştır.
{{Kaynaksız}}
{{eksik}}
'''Aktifleşme enerjisi''' veya '''Aktivasyon enerjisi''' iki maddenin bir araya gelerek yeni bir madde veya bileşik oluşturması için gereken enerjidir.
 
Bir mol substratdaki bütün moleküllerin geçiş haline gelmesini sağlayan enerji miktarına aktivasyon enerjisi denir
Örneğin; H, hidrojen ve O, oksıjenin biraraya gelerek H2O olması gereken enerjidir. Ancak doğada bu tür bir enerjiye gerek bulunmadığnıdan dolayı, ancak laboravuvarlarda bileşin oluşumunun hızlandırılması için gereken enerjidir.
 
Her [[kimyasal tepkime]]nin kendine özgü bir aktivasyon enerjisi vardır. Bir tepkvimenin aktivasyon enerjisinin yüksek olması, o tepkimenin daha zor başlayacağı anlamına gelir. Oda sıcaklığında kendiliğinden gerçekleşmeyen bir tepkime, tepkimeye girenler ısıtılarak (böylece aktivasyon enerjisine ulaşılarak) gerçekleştirilebilir.
{{kimya-taslak}}
Ayrıca bir [[katalizör]] yardımıyla bir tepkimenin aktivasyon enerjisi düşürülebilir. Kataliz, aktivasyon enerjisini değiştiren tek yöntemdir.
== Ayrıca bakınız ==
* [[Katalizör]]
* [[Termodinamik]]
 
{{kimya-taslak}}
 
[[Kategori:Kimyasal kinetik]]
Anonim kullanıcı