İçeriğe atla

"Mübeccel Kıray" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
((v5) G_Ş1 Uyarı1)
k
[[1923]] yılında [[İzmir]]'de doğdu. [[1897]]'de Girit'ten İzmir'e göçen bir ailenin kızıdır. [[1940]]'ta [[İzmir Lisesi]]'nden, [[1944]]'te [[Ankara Üniversitesi]]'nden mezun oldu. [[1946]]'da Ankara Üniversitesi'nden [[antropoloji]] doktora derecesi aldı. [[1960]]'ta doçent, [[1966]]'da profesör oldu. [[1959]] yılından [[1973]] yılına kadar [[Orta Doğu Teknik Üniversitesi]] Sosyal Bilimler Bölümü'nün gelişmesine emek verdi. 1973'te ODTÜ'den ayrılarak "Morris Ginsberg Fellow" olarak [[Londra Ekonomi Okulu]]'na gitti. Dönüşünde önce [[İstanbul Teknik Üniversitesi|İTÜ]]'de [[1982]]'den sonra da [[Marmara Üniversitesi]] İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde çalıştı. Bu arada bir yıl, Austin'deki Teksas Üniversitesi'nde ''(University of Texas)'' ders verdi. [[1989]]'da emekli oldu. [[2007]]'de [[İstanbul]]'da yaşamını yitirdi.
 
Çalıştığı süre içerisinde Norveç Bergen Üniversitesi, Kahire Amerikan Üniversitesi, ABD Berkley Üniversitesi ve Zürih Teknik Üniversitesi'nde seri konferanslar verdi. ODTÜ Mustafa Parlar Ödülü Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fahri Doktor unvanı ve Aydınlanma Kadınları Ödülünü aldı. 1994'te Kıray Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) şeref üyeliğine seçildi. Türkiye'de sosyolojinin üniversitelerde kurumsallaşmasında önemli rol oynayan ve toplumsal değişmeyi ele alma tarzı ile bir ekol oluşturan Mübeccel Kıray'ın en çok referans verilen eserleri ''Ereğli, Ağır Sanayiden Önce Bir Sahil Kasabası'', ''Social Stratification as an Obstacle in Development'' ve ''Örgütleşemeyen Kent'' isimli kitaplarıdır. Makaleleri arasında ''The Family of Migrani Workers'', ''Changing Patterns of Patronage'' ile ''Survivial Strategies of ExpeasantsPeasants in Cities' en çok zikredilenlerdir. ''
 
Anıları, ''Hayatımda Hiç Arkaya Bakmadım'' adlı söyleşi kitabında yayımlanmıştır. Tıp doktoru İbrahim Kıray ile evliydi.
29

değişiklik