İçeriğe atla

"Parke" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k (78.163.91.152 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, E4024 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''Parke''', yer döşemelerinde kullanılan bir kaplama türüdür. Doğal bir malzeme olması nedeni ile parke zemin kaplamaları yapı işlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
 
Günümüzde, orman ürünlerinin kullanımında çevreci yaklaşımlar ve ekonomik nedenlerle geleneksel masif ahşap parke yerine daha çok [[www.uskudarparke.com|laminat ]] <nowiki/>parke ve lamine parkeler olarak adlandırılan parke türleri kullanılır.
 
==Laminat parke==
Laminat, [[matbaawww.uskudarparke.com| matbaada ]]da <nowiki/>istenilen renk ve desende basılmış [[kâğıtwww.sancaktepeparke.com|kağıda]] reçine emdirilmesi sureti ile elde edilen kaplama levhalarıdır. Reçine emdirme işlemi kâğıt emprenyeleme olarak da adlandırılır. Emprenyeleme [[www.kusogluparke.com|melamin]] [[formaldehit]] ve [[üre]] formaldehit gibi [[www.kusogluinsaat.com|reçine ]] <nowiki/>malzemeleri emdirilen kâğıtların fırınlanarak kurutulması işlemidir.
 
[[www.goztepeparke.com|Laminat]] parke, laminat kaplamaların nitelikli ahşaba oranla daha ucuz olan 7-8 mm kalınlıktaki [[MDF]], [[HDF]] ya da [[yongalevha]] levhalar üzerine yapıştırılması suretiyle üretilir. Kanserojen maddeli yapıştırıcılar kullanılarak üretilenleri de mevcuttur. {{fact}} Yapıştırma işlemi ısı ve basınç altında [[www.kucukyaliparke.com|yapıştırıcı ]] <nowiki/>kullanarak yapılır. Büyük tabakalar halinde üretilen levhalar istenilen boyutlarda kesilir, ekleme detayına göre ek yerleri açılır ve paketlenerek kullanıma sunulur. Laminat parke yüzeyleri düzleme veya cilalama gibi herhangi bir işlem gerektirmez.
 
Laminat parkeler ucuz fiyatları ve uygulamalarının kolay ve hızlı olması nedeni ile günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır.Yer kaplaması olarak fiyatına göre en iyi üründür.
 
==Lamine parke==
[[www.acibademparke.com|Lamine]] parke, ahşap malzemenin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilir. Lamine parkeler genellikle üç katmandan oluşur. 5-10 mm kalınlıktaki iki ağaç tabakası ve 2-5 mm kalınlıktaki parke yapmaya uygun nitelikteki ahşaptan tabaka damarları birbirine dik gelecek şekilde sıcak preste tutkal ile yapıştırılır.
 
Cilalı olarak kullanıma sunulan lamine parkeler montaj işlemi sonrasında herhangi bir düzeltme veya cilalama işlemi gerektirmezler.
==Masif Parke==
 
Geleneksel ilk kullanılan parke türüdür. Uygun kalitedeki iyi kurutulmuş ahşabın 16-20 mm gibi kalınlıklarda ince tabakalar ve şeritler halinde kesilmesi ile yapılır. Geleneksel parkelerin yapımında, dayanıklılık açısından [[www.kartalparke.com|meşe,]], [[www.maltepeparke.com|gürgen]], [[www.cekmekoyparke.com|dişbudak]], [[www.pendikparke.com|gül ağacı]] gibi sert ağaçlar kullanılır. Geleneksel parke "masif parke" olarak adlandırılır.
 
Uygulamada, 16-18 mm kalınlık 3-13 cm en 20-100 cm boy gibi boyutlardaki masif parke parçaları tutkal ile zemine yapıştırılır, boşluklar varsa zımpara tozu ve vernik karışımı ile ek yerlerin de rutuşlanır, kalından inceye numaralardaki zımparalar ile yüzeyi tesviye edilir ve cilalanarak kullanıma hazır hale getirilir.
Anonim kullanıcı