İçeriğe atla

Baas Partisi: Revizyonlar arasındaki fark

1968'de [[Irak]]'ta darbeyle yönetimi ele geçiren Baas Partisi örgütlü yapısıyla kısa sürede bütün devlet kurumlarına egemen oldu. Temmuz 1979'da [[Saddam Hüseyin]], [[Hasan El Bekir]]'in yerine devlet başkanı oldu.
 
[[Ortadoğu]]'yu etkileyen bir diğer önemli gelişme de, 1979 yılında [[İran]]'da yaşanan [[İslam Devrimi]] oldu. 1975'te [[Kürt]] sorununu çözmek için [[İran]]'a bazı ödünler veren [[Irak]] 1979'da bu ülkede yaşanan rejim değişikliğinden yararlanarak [[İran]]'a savaş açtı. Her iki ülkeye de insani ve ekonomik olarak büyük kayıplar verdiren [[İran-Irak Savaşı]] 1988'de imzalanan bir [[ateşkes]] antlaşmasıyla sona erdi.
 
[[II. Dünya Savaşı]]'ndan sonra başlayan [[Soğuk Savaş]] tüm dünyayı iki kampa ayırmıştı. 1980'li yıllar [[Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği|Sovyetler Birliği]]'nin çözülme sürecine girmesine ve [[Soğuk Savaş]]ın sonuçlanmasına sahne oldu. İki kutuplu bir dünyadan tek kutuplu bir dünyaya doğru etkinlik haritası tekrar çizilmeye başlanması, [[Ortadoğu]]'ya da yansıdı.
 
[[Irak]], Ağustos 1990'da petrol üretim kotalarını aşmak ve tartışmalı bölgelerden petrol çıkarmakla suçladığı komşusu [[Kuveyt]]'i işgal ederek 19. ili olarak topraklarına kattığını ilan etti. Saddam Hüseyin'in uzlaşmaz tutumu karşısında [[Birleşmiş Milletler|BM]]'ye üye çeşitli ülkeler [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]] öncülüğünde [[Suudi Arabistan]]'a askeri yığınak yapmaya başladı. [[BM Güvenlik Konseyi]] Irak'a 15 Ocak 1991'e değin [[Kuveyt]]'ten çekilmesi için son bir uyarıda bulundu. 17 Ocak 1991'de başlayan ve Körfez Savaşı olarak bilinen [[Çöl Fırtınası Harekatı]] sonunda 27 Şubat 1991'de Kuveyt kurtarıldı. 28 Şubat'taki ateşkesin ardından kuzeydeki [[Kürtler]] ve güneydeki [[Şii]]ler arasında başlayan ayaklanmalar Irak kuvvetlerince acımasızca bastırıldı. 2 milyonun üzerinde Iraklı Kürt [[Türkiye]] ve [[İran]]'a sığındı. Bunun üzerine müttefik kuvvetler 36. paralelin kuzeyi ve 32. paralelin güneyindeki bölgeleri Irak uçuşlarına yasakladılar. [[Körfez Savaşı]]'ndan sonra uygulamaya konan BM ambargosu 1996 yılında başlayan Gıda Karşılığı Petrol programıyla yumuşatıldı.
Anonim kullanıcı