"Musa el-Kâzım" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
değişiklik özeti yok
k
'''Mūsá bin Cafer-i Sadık''', ([[Arapça]]: موسى بن جعفر الكاظم‎) (Miladi: '''d.''' [[6 Kasım]] [[745]] - '''ö.''' [[1 Eylül]] [[799]] // Hicri: '''d.''' 7 [[Safer]] [[128]] - '''ö.''' 25 [[Recep]] [[183]]) [[12 İmam]]'dan yedincisidir. Babası altıncı [[İmam Cafer-i Sadık]], annesi ise [[Afrika]] kökenli eski bir köle ve öğrenci olan Hamide Hatun'dur. Eşi Ümmü Benin, annesi Hamide Hatun tarafından bir köleyken satın alınarak serbest bırakıldı ve bir [[İslam]] aliminin yanında eğitim gördü.
 
Mūsá el-Kāżim [[İmam]] olduktan sonra [[Abbasi]]lerleler ve [[Emevi]]lerle güç mücadelesine girişti. Babası [[İmam Cafer-i Sadık]], [[Abbasi]] [[Halife]]si tarafından zehirletilerek şehid edilmiştiröldürülmüştür. [[Mekke]] ile [[Medine]] arasındaki [[Abwa]] şehrinde yaşamıştır.yaşamış, Sekiz çocuğu olmuştur. Sekizinci İmam olan [[Ali er-Rıza]] ve kızları Fatıma ile Hacer tanınmış çocuklarıdır.
 
[[Hicri takvim]]e göre [[Recep]] ayının 7. günü Mūsá el-Kāżim'ın yaşamı ve ölümü anılmaktadır.
== İmamlık Dönemi ==
 
Musâ el-Kazım 21 yaşında yedinci [[İmam12 imam|İmamıİmam]] oldu. Şeyh el-Mufid ''Kitab al-Irshad'' adlı kitabında ondan şöyle bahseder;
 
{{quote|Ebu Abdullah Cafer es-Sadık'ın (a.s.) yandaşları, şeyhleri, en yakın çevresi ve muteber ve adil uleması (r.a.) arasında Ebu Abdullah Cafer Es-Sadık'ın (a.s.) İmamet için açıkça oğlu, Ebu el-Hasan Musa'yı (a.s) belirlediğini bildirenlerin arasında şunlar vardır: El-Mufazzal bin Ömer, Ömer el-Cufi, Mu'az bin Kesir, Abdurrahman bin el-Haccac, El-Feyz bin el-Muhtar, Yakub el-Sarrac, Süleyman bin Halid, Safvan el-Cemmal... [Halef bildirdiği] aynı zamanda iki kardeşi, Cafer (a.s.) oğullları İshak ve Ali tarafından bildirilmiştir.}}
 
Bazı Şiilere göre 6. İmam [[Cafer-i Sadık]]'ın en büyük oğlu İsmail bin Cafer'dir. Mūsá el-Kāżim'ın yerine onun İmam olduğuna inanılır. Bu kesim İsmail'in saklanmak için babasının komutasına girdiğine inanırlar. Büyük çoğunluğa göre ise o babasından önce vefat etmiştir ve bu nedenle hiçbir şekilde İmam olamamıştırolmamıştır. Onun neslinden olanlar Musa'ya karşı İsmail'in İmamlığını desteklediler ve bugünkü [[İsmailîlik]] mezhebini oluşturdular. Bu akım bazı özgür grupları kapsamaktadır.
 
[[Dosya:Al-Khadhumain shrine in baghdad.jpg|left|thumb|[[Kâzımiyye Camii]]]]
 
== Vefatı ==
795 yılında [[Harun Reşid]] tarafından tutsak edildi. 4 yıl sonra Sindi adındaki bir komutanın emriyle zehirlenerek şehid edildiöldürüldü. Kabri [[Irak]]'ın başkenti [[Bağdat]]'ta ki [[Kâzımiyye Camii]] içindeki Kazımiyye adlı özel bölümde bulunmaktadır.
 
== Önemli Sözleri ==
70

değişiklik

Gezinti menüsü