İçeriğe atla

"Vikipedi tartışma:Adil kullanım" sayfasının sürümleri arasındaki fark

*:Olay öyle değil maalesef. Bizi sadece ABD ve TC yasaları ilgilendirir. TC yasaları adil kullanıma izin vermediği için ABD izin verse dahi ABD'deki fair-use istisnasını tr.vikipedide WMF kararlarından dolayı kullanamayız. --<small> [[User:とある白い猫/13|Bilinen Bir Beyaz Kedi]]</small> <sup>[[User talk:とある白い猫/13|çi?]]</sup> 19:30, 16 Eylül 2013 (UTC)
::İşte onu anlatmaya çalışıyorum. TC yasalarının Türkiye dışında üretilmiş eserler üzerinde en ufak bir yaptırımı yok. Tüm ülkeler için böyle her ülke kendi ülkesinde üretilen eserler üzerinde yaptırım sahibidir. Bende diyorum ki Türkçe Vikipedi'ye yüklediğimiz ABD'ye ait bir adil kullanım dosyası neden telif sıkıntısı oluşturuyor? Sonuçta Türkiye kanunları geçerli değil, ABD kanunları geçerli ve ABD kanunları adil kullanıma izin veriyor. Server da ABD'de o açıdan da sıkıntı yok. Ben hala neden tüm Adil Kullanımları silmemiz gerektiğini çözemedim. Bence sadece adil kullanıma izin vermeyen ülkelerin dosyaları silinmeli, ötekiler kalmalı.--[[Kullanıcı:Reality006|<font color="#0066CC">'''Reality'''</font>]] 19:38, 16 Eylül 2013 (UTC)
::: Bu durumda TC yasalarına uygun davranmak zorunda olmamızın nedeni, bu eserlerin TC devletinin yetki alanında olması değil, WMF'nın direktifi. O direktifte "[This policy] may not be circumvented, eroded, or ignored by local policies." (bu politika hiç bir yerel politika tarafından atlanamaz, zayıflatılamaz veya yok sayılamaz) diyor; bu nedenle direktifte geçen "United States law and the law of countries where the project content is predominantly accessed" (ABD kanunları ve projenin içeriğinin en çok ulaşıldığı ülkelerin kanunları) ifadesini "her iki ülkenin (bu durumda ABD'nin ve Türkiye'nin) yasalarıyla uyumlu" biçiminde yorumlamamız gerektiğini düşünüyorum. Projemiz (tr.wikipedia.org)'deki bütün dosyaların bu iki ülke yasalarına uygun olarak dağıtılabilir olması lazım. "Filanca eser, ABD'de üretilmiş; ABD'de adil kullanım var, TC yasaları da bu eseri bağlamaz; dolayısıyla sorun yok" gibi bir mantık dizisi bence bu politikanın atlanması ve zayıflatılması anlamına geliyor. Bunu böyle tartışmak yerine WMF'ye sormamız mümkün mü? O yol sanki daha pratik olacak. [[User:Ato|<tt>ataka</tt>]][[User talk:Ato|<b>&alefsym;</b>]] 20:19, 16 Eylül 2013 (UTC)
 
== Faydalar neler olacak? ==
1.950

düzenleme