"Giorgi Bagrationi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Prens Giorgi Bagration Bagrationi, 27 Eylül 2011'de İspanya'nın [[Madrid]] şehrinde doğdu.<ref>{{ka icon}} [http://geonews.ge/category/10/society/news/38572/axladdabadebuli-bagratovanta-memkvidre-giorgi.html ახალდაბადებული ბაგრატოვანთა მემკვიდრე- გიორგი 3 კილო და 700 გრამი მოევლინა ქვეყანას]</ref> Aynı yılın Kasım ayının 23-de (Kutlu Giorgi günü) Prens [[Nugzar Bagrationi]] kendi torununu Gruzinski hanedanının varisi olarak tanıdı.
 
''Gürcü kraliyet ailesi, Bolşevik ihtilalinden ve Gürcistan’ın kısa bir bağımsızlık döneminin ardından sonradan Sovyetler Birliği adını alacak oluşuma 1921’de katılmasından sonra Avrupa ülkelerine dağılmışlardı. O zamandan beri kraliyetin türlü kolları tahtta hak iddia etmiş, ancak Mukhraneli ile Grouzinski kollarının adları favori varisler arasında gösterilmişti''.
''İspanya’da doğan ve Gürcüce bilmeyen Prens David, 2003’ten beri Tiflis’te yaşıyor ve çifte vatandaşlığa sahip bulunuyor.
Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlya, monarşinin yeniden tesis edilmesinden yana olduğunu söylüyor.
Bagrationi hanedanı, 9. yüzyıldan 19. yüzyıl başlarına dek Gürcistan’da hüküm sürmüştü''<ref>[http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1057171 Milliyet.com.tr, Gürcistan'da taht kavgasına son nokta bu düğünle koyuldu, 08 Şubat 2009].</ref>.
48

değişiklik

Gezinti menüsü