"Samsat" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k (→‎Coğrafya: düzen)
Sümerler zamanında SEMİATA adı Verilen SAMSAT’ın [[Demir çağı]]nda [[Hitit krallığı]]nın merkezi olduğu tahmin edilmektedir. Bölge [[MÖ 708]]'de 11. Sargon tarafından zapt edilerek Asur’a bağlı bir eyalet durumuna gelir. [[MÖ 605]] yılında Babillilerin eline geçer. Daha sonra sırasıyla [[Medler]]in, [[Persler]]in ([[MÖ 533]]), [[Makedonya krallığı]]nın ([[MÖ 333]])'de Selevkosların hakimiyeti altına girer.
 
Samsat [[MÖ 609]]'da [[Kommagene Krallığı]]'nın merkezi olur. Kommagene kralları [[Antiochos]] sanıyla anılır. 150 yıllık bu süre içinde 4 kral tahta geçmiştir. Bunlardan Kral Antichos III’ünIII'ün Romalılara yenilgisi üerine Kommagene Devletinin egemeliği sona erdi. M.S.MS 72 yılında bir Roma eyaleti haline getirilen Samsat, bir ilim merkezi haline geldi. Ülü bilgin [[Lukianus]] bu dönemde Samsat’ta doğar. Bu arada Samsat birkaç kez Perslerle Romalılar arasında el değiştirir. [[271|M.S.MS 271]]’de'de tekrar Romalıların eline geçer. Bu dönemde nüfusu 50.000’i geçer.
 
Daha sonra Bizans’ın ve sonra da Arapların eline geçer. Samsat’a, [[Ömer]] zamanında Şimşat, Şümişat denir. 1085’te [[Melikşah]], 1114’de [[Zengiler]], 1180’de [[Selahattin Eyyubi]], 1203’de Anadolu Selçukluları'nda Rüknettin Süleyman II, Samsat’a hakim olur. 1237’de [[Harzemşahlar]] tarafından yağma edilen Samsat, 1240’da [[Moğollar|Moğol]] İmparatoru [[Hülagü Han]] tarafından, sonra da [[Dulkadiroğulları]] tarafından istila edilir.
 
1392’de1392'de [[Yıldırım Beyazıt]] Tarafından Osmanlı Devleti’ne bağlanır. 1401’de Timur tarafından tahrip edilir. 1516’da [[Yavuz Sultan Selim]] tarafından tekrar Osmanlılara katılır. Osmanlı yönetiminde eski önemini kaybeder ve sancak merkezi olur.
 
Cumhuriyet döneminde daha da küçülerek bucak merkezi durumuna girer. Samsat, 1960’da ilçe merkezi haline getirilir ve Adıyaman iline bağlanır.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü