İçeriğe atla

Romanya Devrimi: Revizyonlar arasındaki fark

k
Romanian_Revlution_1989_3.jpg adlı dosya, INeverCry tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:Per commons:Commons:Deletion requests/File:Romanian Revlution 1989 3.jpg
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:Q204213 sayfası üzerinden sağlanan 1 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
k (Romanian_Revlution_1989_3.jpg adlı dosya, INeverCry tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:Per commons:Commons:Deletion requests/File:Romanian Revlution 1989 3.jpg)
 
== Ceauşescu'nun devrilişi ==
 
[[Dosya:Romanian Revlution 1989 3.jpg|thumb|left|Ceauşescu'nun kaçışı]]
Ceauşescu'nun duruma egemen görünüyor olmasına rağmen ayaklanmalar kısa sürede [[Bükreş]]'e sıçradı; 21 Aralık'ta Ceauşescu'nun Bükreş'te yaptığı konuşma sırasında dinleyiclerin tepki göstermesi, Ceauşescu'nun iktidarını kaybettiğinin en açık belirtisi oldu.21-22 Aralık gecesi yer yer ordu birliklerinin de desteklediği ayaklanmacılarla Ceauşescu'nun emrindeki gizli polis gücü [[Securitate]] arasında şiddetli sokak çatışmaları yaşandı. Ardından tüm Ceauşescu karşıtları, yayın binaları, kamu kuruluşlarını ve polis karakollarını ele geçirdi. Bu nedenle devlet kurumları görevlerini tam yapamaz hale geldi ve devlet televizyonu [[Televiziunea Română|TVR]]'nin sık sık yayınları kesildi. [[22 Aralık]]'ta ayaklanmalar bütün ülkeye yayılınca ordu birlikleri tamamen ayaklanmacıların safına geçti, böylece Ceauşescu rejimi çöktü.
 
53.082

düzenleme