"V. Felipe" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
Ama [[Fransa]]'nın iki tahtı birleştirmesinden çekinen öteki büyük Avrupa devletlerinin bu düzenlemeye karşı çıktı. Kısa bir süre sonra [[VI. Karl (Kutsal Roma İmparatoru)|Arşidük Karl]] İspanya tahtı üzerinde hak iddia etmesiyle [[İspanya Veraset Savaşı]] (1701-14) patlak verdi.
 
[[XIV. Louis]]'nin ajanları ([[Jean Orry]]) İspanya'da bir değişiklik yapmaya çalışırken, Felipe İtalya Seferi'ne katıldı (1703), sonra, 1705'te karaya çıkarak kendine taraftarlar bulan Arşidüke karşı İspanya'yı savunmak üzere geri döndü. İki kez Madrid'den kovulan (1706 ve 1710) XIV. Louis'nin torunu, büyükbabasına rağmen, [[Villaviciosa Muharebesi]]'dande kazandığı Vendôme Zaferi'ylezaferle (Aralık 1710) güçlenerek, tahttan çekilmeyi reddetti; ama Katalonya ancak 1714'te boyun eğdi. Savaşın sonunda imzalanan [[Utrecht Antlaşması|Utrecht]] ve [[Rastatt Antlaşması|Rastatt]] antlaşmalarıyla Fransa tahtından vazgeçme ve İspanyol Felemenki, Milano, Napoli, Sardinya, Sicilya, Minorca ve Cebelitarık'ı bırakmak zorunda kaldı.
 
Felipe'nin hükümdarlığının ilk 13 yılında, İspanya sarayı Fransa'nın nüfuzu altında kaldı; Fransa'nın Madrid büyükelçisi devlet konseyine doğrudan karışabilecek bir konum elde etti. Felipe, eylül 1701'de evlendiği [[Savoia'lı María Luisa]]'dan iki çocuğu (Luis ve Fernando) oldu. İlk karısının ölümünden (Şubat 1714) sonra, kendisine iki erkek çocuk daha (Carlso ve Felipe) veren, Parma dükünün yeğeni ve üvey kızı Prenses [[Isabel de Farnesio|Elisabetta Farnese]] (Isabel de Farnesio) ile evlendi (Aralık 1714). Tembel, çekingen ve sinirleri zayıf olan V. Felipe iki karısınınkarısı daile "camarera mayor" olan Ursins Prensesi'nin etkisinde kaldı.
 
Kral kısa sürede, İtalya'daki toprakları kendi oğullarına bağlama tutkusundaki Elisabetta'nın etkisine girmişti. Farnesio, Ursins Prensesi ve Orry'nin görevlerine son verdi ve [[Giulio Alberoni]]'yi başbakan seçtirdi.
Elisabetta'nın İtalya'daki toprakları kendi oğullarına bağlama tutkusu, İspanya'nın [[Avusturya Arşidüklüğü|Avusturya]], [[İngiltere]], [[Fransa]] ve [[Felemenk Cumhuriyeti]] ile çatışmaya girmesine neden oldu; ama sonunda Felipe ile Elisabetta'nın büyük oğlu [[III. Carlos|Don Carlos]]'un (sonradan İspanya Kralı III. Carlos) Parma Düklüğü'nün varisi olması sağlandı. Felipe, Ocak 1724'te büyük oğlu [[I. Luis|Luis]] lehine tahttan çekildiyse de, Luis'in Ağustos 1724'te [[çiçek hastalığı]]ndan ölmesi üzerine yeniden başa geçti.
 
Felipe döneminin önemli gelişmelerinden biri de Fransız ve İtalyan danışmanlarca gerçekleştirilen yönetsel ve ekonomik reformlar oldu.
58.412

değişiklik

Gezinti menüsü