İçeriğe atla

XIII. Leo: Revizyonlar arasındaki fark

Değişiklik özeti yok
[[IX. Pius|Papa IX. Pius]]'un ölmesi üzerine Pecci'nin adı adaylar arasında sayılmaya başladı. Özellikle İtalyanlar dışındaki kardinallerin desteğiyle 20 Şubat 1878'de üçüncü oylamada papa seçildi. Eğitime gösterdiği ilgi, dünyevi hükümetler karşısındaki uzlaşmacı tutumu ve Katolik Kilisesi'ndne kopmuş Hıristiyanlarla bağ kurma çabası dolayısıyla hayranlık duyduğu XII. Leo'nun anısına onun adını aldı.
 
XIII. Leo da önceli IX. Pius gibi papanın dünyevi hükümranlığı ilkesini savunuyor ve Hıristiyan devleti öğretisini bir ülkü olarak benimsiyordu. Gene en az IX. Pius kadar masonluğa[[mason]]luğa ve [[laik liberalizmeliberalizm]]e karşıydı. Gene kilise yönetiminin, ulusal kiliselerden çok papalığın elinde toplanmasının önemini vurguladı ve papalık elçilerinin gücünü artırdı. Kilisenin usçuluğa[[usçuluk|usçu]]luğa yönelik suçlamalarını yeniledi, Aquino'lu Aziz Tommaso'nun felsefi görüşlerinin canlanmasına katkıda bulundu.
 
Başka alanlarda ise papalığa yeni bir anlayış getirdi. Sivil hükümetlerle ilişkilerde diplomasiye öncelik verdi ve bu yolla yadsınamaz başarılar kazandı. Siyasetle papalık görevini ayırt etmeye özen gösterdi. Ayrıca bilimsel ilerlemeye ilgi duyuyor, [[Katolik Kilisesi]]'nin bu ilerlemeye açık olması gerektiğine inanıyordu. Kilise ile dünya arasındaki ilişkileri yenileme çabasını özellikel dünyadaki tüm Katoliklere yönelik genelgelerinde dile getirdi. 1893'te yayımladığı ''Providentissimus Deus'' adlı genelgede Katoliklerin [[Kitabı Mukaddes]]'i yorumlarken izlemesi gerektiği ilkelerini açıkladı. Birkaç genelgesinde kilise ile devletin çağdaş toplum anlayışıyla barış içinde birlikte yaşaması gerektiğini vurguladı. 1891'de yayımladığı ''Rerum Novarum'''da ise sakıngan bir biçimde de olsa papalığın işçi sınıfının sorunlarıyla ilgilendiğini gösterdi. [[Anglikan Kilisesi]] ile Roma arasında bağlantı kurmaya çalıştı, [[Ortodoks Kilisesi|Doğu kiliseleri]]nin geleneklerine saygı gösterdi.
Başka alanlarda ise papalığa yeni bir anlayış getirdi. Sivil hükümetlerle ilişkilerde diplomasiye öncelik verdi ve bu yolla yadsınamaz başarılar kazandı.
 
Papalığının son yıllarında kilise politikasında bir katılaşma görülmekle birlikte, papalığın diplomatik saygınlığının artmasını sağladı.
 
== Kaynakça ==
59.910

düzenleme