İçeriğe atla

"Nisa Serezli" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k
'''Nisa Serezli''' Gerçek adıyla '''Nurinisa Aşkıner''', (d. '''Nurinisa Ersan''' olarak. 12 Nisan [[1928]]<ref>{{Web kaynağı| url = http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Ara.aspx?araKelime=nisa%20serezli&isAdv=false | başlık = Milliyet Gazetesi Arşivi | erişimtarihi = 5 Aralık 2011 | yayımcı = gazetearsivi.milliyet.com.tr | dil = Türkçe }}</ref><ref>{{Web kaynağı| url = http://www.imdb.com/name/nm0785041/ | başlık = Nisa Serezli (1928–1992) | erişimtarihi = 5 Aralık 2011 | yayımcı = IMDb | dil = İngilizce }}</ref> [[İstanbul]], ö. [[25 Ağustos]] [[1992]] [[İstanbul]]) Türk sinema, tiyatro oyuncusu, çevirmen ve seslendirme sanatçısı.
 
 
[[Lozan Üniversitesi]] Mimarlık Fakültesi, [[İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi]], Fransız Filolojisi ve İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olan sanatçı, sanat yaşamına amatör olarak [[Gençlik Tiyatrosu]]'nda, ''On Küçük Yaramaz'' oyunuyla başladı ([[1954]]). [[Dormen Tiyatrosu]], [[Oda Tiyatrosu]] vb. topluluklarda çalıştı. Dormen Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra, [[Ayfer Feray]]'la birlikte, ''Ayfer Feray - Nisa Serezli Topluluğu ve Çevre Tiyatrosu''nu kurdu. [[1957]]'de evlendiği [[Metin Serezli]]'den ayrıldıktan sonra [[Tolga Aşkıner]]'le evlendi. Birlikte [[Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu]]'nu kurdular. Ölümünden sonra topluluk dağıldı.İlk eşi Bülent Veziroglu'ndan Levent isimli 1946 dogumlu bir oğlu vardir.Mezarı [[Zincirlikuyu Mezarlığı]]'ndadır.
==Yaşamı==
1928'de İstanbul'da dünyaya gelen Serezli, [[Erenköy Kız Lisesi]]'ni bitirdi. [[Lozan Üniversitesi]] Mimarlık Fakültesi, [[İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi]], Fransız Filolojisi ve İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olan sanatçı, sanat yaşamına amatör olarak [[Gençlik Tiyatrosu]]'nda, ''On Küçük Yaramaz'' oyunuyla başladı ([[1954]]). [[Dormen Tiyatrosu]], [[Oda Tiyatrosu]] vb. topluluklarda çalıştı. Dormen Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra, [[Ayfer Feray]]'la birlikte, ''Ayfer Feray - Nisa Serezli Topluluğu ve Çevre Tiyatrosu''nu kurdu. [[1957]]'de evlendiği [[Metin Serezli]]'den ayrıldıktan sonra [[Tolga Aşkıner]]'le evlendi. Birlikte [[Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu]]'nu kurdular. Ölümünden sonra topluluk dağıldı. İlk eşi Bülent Veziroglu'ndan Levent isimli 1946 dogumlu bir oğlu vardir.Mezarı [[Zincirlikuyu Mezarlığı]]'ndadır.
 
25 Ağustos 1992'de geçirdiği [[kalp krizi]] nedeniyle yaşamını yitirdi. Mezarı [[Zincirlikuyu Mezarlığı]]'ndadır.
 
Sinema filmleri çevirmesinin yanında, seslendirmeler de yapan sanatçının adı bugün de yaşatılmakta; [[Afife Tiyatro Ödülleri]] kapsamında ''Yaşamı Boyunca Tiyatro Dalında Başarılı Çizgisini Sürdürmüş Tiyatro Sanatçıları''na ''Nisa Serezli Aşkıner Ödülü'' verilmektedir.
 
== Sahip olduğu ödüller ==
* 1964 - Şahane Züğürtler ''Yılın en başarılı kadın oyuncusu'' İlhan İskender Tiyatro Armağanı.
* [[Şahane Züğürtler]]
* [[On Küçük Yaramaz]]
* (([[Çılgın Amanda))]]
* (([[Şahane Züğürtler))]]
* (([[Şairin Mektupları))]]
* (([[Deli Fişek))]]
* (([[Çark))]]
* (([[Tapılacak kadın))Kadın]]
* (([[Zafer Madalyası))]]
* (([[Paşaların Paşası))]]
* (([[Töre))]]
* (([[Nalınlar))]]
* (([[Kahvaltıdan Önce]]-amatör))
* (([[Yarın Başka Olacaktır]]-amatör))
* (([[Dover Yolu]]-amatör))
* ((Ihtiras[[İhtiras Tramvayı))]]
* [[Karanlıkda Komedi]] : [[Peter Shaffer]] - [[Dormen Tiyatrosu]] - [[1966]]
* [[Puntila Ağa ile Uşağı Matti]] : [[Bertolt Brecht]] - [[Dormen Tiyatrosu]] - [[1965]]
 
== Filmografisi ==
* [[Eda Hanım]] - 1992
* [[Kupa Kızı]] - 1986
* [[Yorgun Savaşçı]] - 1979
* [[Tatlı Kaçık]] - 1977
* [[Caniko]] - 1976
* [[Nereden Çıktı Bu Velet]] - 1975
* [[Köçek]] - 1975
* [[Yaban Gülü]] - 1970
* [[Utanç Kapıları]] - 1967
 
* Utanç[[Demir KapılarıKapı]] - 1967
* Demir[[Bozuk KapıDüzen]] - 19671965
* Bozuk[[Dünkü DüzenÇocuk]] - 1965
* [[Güzel Bir Gün Için]]-1964
* Dünkü Çocuk - 1965
* Güzel Bir Gün Için-1964
 
== Ayrıca bakınız ==
[[Kategori:1928 doğumlular]]
[[Kategori:1992 yılında ölenler]]
[[Kategori:Erenköy Kız Lisesi mezunları]]
[[Kategori:Türk tiyatro oyuncuları]]
[[Kategori:Türk sinema oyuncuları]]
58.933

değişiklik