İçeriğe atla

"Jedi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

6.639 bayt kaldırıldı ,  7 yıl önce
k
kısa ve daha fazla uzamayacak madde birleştirmesi
k (kısa ve daha fazla uzamayacak madde birleştirmesi)
k (kısa ve daha fazla uzamayacak madde birleştirmesi)
{{Geçmiş birleştir|Jedi}}
'''Jedi''', [[Yıldız Savaşları (film)|Yıldız Savaşları]] filmlerinde, barışın koruyucuları olarak adlandırılan kurgusal gruptur.
#YÖNLENDİRME [[Jedi#Jedi_Tap.C4.B1na.C4.9F.C4.B1]]
 
Kökenleri çok eskiye dayansa da binlerce nesilden sonra [[Galaktik Cumhuriyet]]'in koruyucu ve savaşçıları haline gelmişlerdir. Jedi'lar, [[Coruscant]] adlı Galaktik Cumhuriyet'in başkentinde yer alan [[Jedi Tapınağı]]'nda eğitilip, [[Güç (Yıldız Savaşları)|Güç]] adı verilen bir metafizik kuvveti kullanmayı öğrenirler.Temel silahları [[ışın kılıcı]]dır.
 
== Jedi olmak ==
 
Jedi olmak için en çok zeka ve derin bir bağlılık gereklidir. Güce duyarlı olmak için gerekli olan bir başka özellik de [[midi-kloryan]] seviyesinin yüksekliğidir. Bu konuda yetenekli olduğu keşfedilenler doğumundan hemen sonra veya doğum üzerinden fazla zaman geçmeden [[Coruscant]]'daki Konsey merkezinin bulunduğu [[Jedi Tapınağı]]'nda eğitime alınır. Jedi hayatı günümüzdeki manastır hayatına benzer olup, kişinin kendini bu amaç uğruna feda etmesi ve herşeyden vazgeçmesidir.
 
== Jedi Tapınağı ==
Jedi Tapınağı, [[Yıldız Savaşları (film)|Yıldız Savaşları]] bilim-kurgu serisinde geçen hayali bir yapıdır. [[Coruscant]], galaktik şehrinin yapılarının 1 km. üzerinde yüksekliğe yerleştirilmiş çok büyük bir yapıdır.jedi tapınağı eski cumhuriyette bulunan müthiş bilgiyle dolu bir yerdir.usta jediler padawanlarını burada eğitirlerdi.cumhuriyete klon ordusu yapıldıktan sonra anakin skywalker önderliğinde jedi tapınağı saldırıya uğrayınca çöküp harabe olmuştur.imparatorluk jedi tapınağındaki bilgileri alıp jedi tapınağını çökertme kararı almıştır.
 
== Hiyerarşik düzen yapısı ==
 
Jedi şövalyelerinin eğitim ve sınıflandırmasını oluşturan hiyerarşik yapı kabaca şu şekildedir.
 
=== Başlangıç ===
Başlangıç aşamasında, (çocukluk çağında) çocuktaki "Güç" potansiyeline bakılır. Aday çok erken yaşlarda, Jedi eğitimine başlamak üzere evinden ayrılır. Eğer bu çağdaki bir çırak, 13 yaşına gelene dek bir Jedi Şövalyesi tarafından "Padawan" olarak seçilmezse, Jedi kurumu içerisinde başka bir göreve kaydırılır. Kişinin yeteneğine göre bu görev araştırma, [[tarım]], [[sağlık]] vb. görevler olabilir.
 
=== Padawan ===
Bir çırak akademideki eğitiminin ardından, bir Jedi Şövalyesi veya Ustası ile bire-bir eğitime başladığında "Padawan" olur. Geleneklere göre, Padawan Jedi Şövalyesi olana dek saçının bir bölümünü uzatır ve bu uzun örgülü kısım, Şövalye olduğunda kesilir. Bir Jedi sadece bir çırağa sahip olabilir, bu çırak terfi ettikten sonra yeni bir çırak alıp yetiştirebilir. Usta [[Yoda]], [[Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı (film)|Bölüm II]]'de birçok çocuğa eğitim verirken görülür, fakat burada onlar "Padawan" olarak eğitilmeden önce Jedi öğretileri ile ilgili genel eğitim almaktadırlar. Bazı Jedi ustaları bir ''Padawan'dan'' fazlasını alırlar. "Padawan" sözcüğünün ''Edgar Rice Burroughs'un'' bilim-kurgu kitabı ''Barsoom'da'' geçen düşük kıdemli subaylara verilen isim olan "padwar" sözcüğünün değişmiş hali olma olasılığından bahsedilmektedir.
padawan youngling ile jedi ustalığı arasında uzun bir yoldur.
 
=== Jedi Şövalyesi ===
 
Disipline edilmiş, deneyim kazanmış padawanlar "sınavlarını" başarı ile tamamladıktan sonra, tam anlamı ile Jedi halini alırlar. Bu sınavlar genellikle, yoğunlaşma testleri, fiziksel testler ve adayın seviye, bilgi ve kendini adamışlığını saptayan başka testlerdir. Bilinen sınavlar şunlardır; fakat burada belirtilerle sınırlı değildir: beden sınavı, cesaret sınavı, beceri sınavı ve yüzleşme sınavı. Usta Yoda, çırağı [[Luke Skywalker]]'a tam bir Jedi olma yolunda aldığı eğitim sırasında ikinci kez Darth Vader ile karşılaşması için eğitim vermiştir. Bazen, sıradışı bir performans gösteren (genellikle kahramanlık) Padawan öğrenci, Jedi Şövalyesi statüsü kazanır, Obi-Wan Kenobi'de olduğu gibi, eğitiminin sonuna doğru Kenobi, [[Naboo Savaşı]]'nda,ustası Qui-Gon ölünce Karanlık Sith Lordu [[Darth Maul]]'u yenmek zorunda kalmıştır.Bu sırada bir padawandır.Jedi Şövalyesi, en genel olarak mevcut Jedi sınıfıdır, bundan dolayı, kelime sıklıkla Jedilar için genel söylem olarak da kullanılır. Ayrıca [[Jedi Konseyi]]ne girebilmek için en az bu mertebede olmak zorunludur.
 
=== Jedi Ustaları ===
 
Yanına bir padawan alıp, onu jedi şövalyesi olana dek başarıyla eğiten Jedi şövelyelerine verilen ünvandır. Sistemin işleyişinden ötürü her Jedi'nin bir ustası vardır. Bu da her jedi'nin eğitimi süresince jedi topluluğuyla birey düzeyinde bir bağ kurmasını sağlar.
* [[Ki Adi Mundi]]
* [[Even Piell]]
* [[Saesee Tiin]]
* [[Yoda]]
* [[Obi Wan Kenobi]]
* [[Qui-Gon Jinn]]
* [[Mace Windu]]
* [[Plo Koon]]
* [[Kit Fisto]]
* [[Shaak Ti]]
* [[Luke Skywalker]]
* [[Galen Marek]] diğer adı (Starkiller)
bilinen Jedi Ustaları'nın birkaçıdır.
 
=== Jedi Konseyi Üyesi ===
Bir Jedi Konsey üyesi yeri boşaldığında, Konsey bu boş yeri, üstün özelliklere sahip bir Jedi Ustası ile doldurmaya çalışır. Mümkün olduğu durumlarda, olası adaylar Konsey üyeleri tarafından oylama ile belirlenir. Bazı durumlarda, Konsey üyeliği ile ''farklı bir bakış açısı verebilecek'' birkaç Şövalye'ye sahip olmuştur; bununla beraber [[Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı (film)|Sith'in İntikamı]]'ndaki gibi ([[Senatör Palpatine]]'in isteği ile [[Anakin Skywalker|Anakin]]'in Ustalığa yükselmeden konseyde yer alması) genel referansların gözardı edilebilir. Fakat usta olmadan jedi konsey üyesi olan tek jedi Anakin Skywalker'dır.
 
Jedi Konseyi içinde çok net sınıflamalar yoktur, fakat çok açık yetki merkezleri vardır. [[Yoda]], Konsey'de kaldığı sürece Konsey'in en kıdemli üyesi ve ''Büyük Usta'' olarak saygı görmüştür, Mace Windu ise ondan sonra gelmiştir. Yeni Jedi düzeninde, [[Luke Skywalker|Luke]]'un ''Büyük Usta'' olarak pozisyonu da kesindir, fakat herkes tarafından kabul görmemiştir.
 
= Ayrıca bakınız =
* [[Sith]]
* [[Işın kılıcı]]
* [[Güç (Yıldız Savaşları)|Güç]]
* [[Yıldız Savaşları (film)|Yıldız savaşları]]
 
== Kaynaklar ==
* [http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Jedi&oldid=80780430 12 Ekim 2006 tarihli İngilizce Wikipedia Jedi maddesi]
 
{{Kurgusal-taslak}}
{{Yıldız Savaşları-taslak}}
 
[[Kategori:Yıldız Savaşları]]
[[Kategori:Kurgusal askerî kuruluşlar]]
[[Kategori:Kurguda din]]