İçeriğe atla

"Kasas Suresi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzen
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q221044 sayfası üzerinden sağlanan 21 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
k (düzen)
{{Sure bilgi kutusu
{{Bilgi Kutusu Sure
|arapçası=سورة القصص
|resimi=
'''Kasas Suresi,''' ([[Arapça]]: '''سورة القصص''') [[Kur'an]]'ın 28. suresidir.
 
[[Mekke]]'de yazılan 88 ayetten oluşur. Sure, adını, 25. ayette geçen “el-Kasas” kelimesinden almıştır. Kasas, kıssalar anlamında olup Kur’an’da geçen kıssa ve olaylar için kullanılır.
 
==Konuları==
Sûrede başlıca [[Musa]]’nın çocukluğu, peygamberliği, [[Yahudi|Museviler]]'i [[Mısır]]’dan çıkarması ve [[Firavun]] ordusunun boğulması hikayeleri anlatılır.
 
Surede geçen bir başka tipleme ise maddi servet ve kudrete bel bağlamanın simgesi olarak [[Kârûn]] anlatısıdır.
 
76- Gerçek şu ki, Karun, Musa'nın kavmindendi, ancak onlara karşı azgınlaştı. Biz, ona öyle hazineler [bknz. Karun Hazinesi] vermiştik ki, anahtarları, birlikte (taşımaya) davranan güçlü bir topluluğa ağır geliyordu.
81- Sonunda onu da, konağını da yerin dibine geçirdik. <ref>http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kasas_Suresi&action=submit </ref>
 
Kuranda anlatılan kıssanın tarihsel karşılığı Lidya kralı [[Krezüs]] (Karun) olmalıdır. [[Krezüs]]'un ve Lidya'nın dillere destan zenginliği yüzyıllar içerisinde efsaneleşerek dilden dile geçmiştir. Ayrıca Anadoludaki en eski yahudi yerleşiminin Lidya'da bulunması sebebiyle hikaye yahudiler vasıtasıyla zaman, mekan gibi nitelikleri değişerek ortadoğu halkları arasında yayılmıştır. Karun Hazineleri Uşak arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.
 
 
== Kaynaklar ==
463.024

değişiklik