"Reşat Kayalı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzen
k (Commons'taki resimle değiştirildi)
k (düzen)
'''Mehmet Reşat Bey''' (Kayalı, d. [[1881]], [[Akhisar, Manisa|Akhisar]] - ö. [[20 Şubat]] [[1926]], [[Fransa]])
[[Dosya:Reshad Bey Kayali.jpg|thumb|Reşat Kayalı (1920)]]
 
1881'de [[Manisa]] - [[Akhisar]]'da doğdu. Saraç Mustafa Ağa'nın oğludur. Akhisar İptidai Mektebi ve Rüştiyesini bitirdi. 1897'de [[Ziraat Bankası]]'nda çalışmaya başladı ve daha sonra Maliye Nezaretine geçti. [[İzmir]]'in işgalinden sonra [[Akhisar]]'a dönerek [[Kuvayı Milliye]]'ye katıldı. <br />
'''Reşat Bey''' (ailesi sonradan Kayalı soyadını almıştır) [[Akhisar]]'da [[Yunan]] işgaline karşı ilk direnişi başlatanlardan, [[Akhisar Kuvayı Milliyesi]]nin oluşmasında büyük emeği geçmiş, [[TBMM 1. Dönem]] ve [[TBMM 2. Dönem]]'de [[Saruhan]] ([[Manisa]]) milletvekilliği yapmış, ayrıca [[IV. İcra Vekilleri Heyeti]]'nde ([[1922]]-[[1923]]) kısa bir süre vekaleten [[Nafia Vekilliği]] ([[Türkiye Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskân Bakanlığı|Bayındırlık Bakanlığı]]) yapmış [[Kuvayi Milliye]]ci ve siyasetçidir.
[[Saruhan]]'dan milletvekiline seçildiği halde meclise katılmamış olan İsmail Hakkı Bey'in yerine 15 Mayıs 1920'de seçildi. 28 Mayıs 1921'de Gördes, 30 Temmuz 1921'de [[Isparta]] ve [[Kayseri]]'de özel görevler için izinli sayıldı. II.Dönemde takrar [[Saruhan]]'dan milletvekili seçildi. [[Fransa]]'da bulunduğu sırada peritoniti geçirip öldü.
 
[[TBMM]]'nin 21 Kasım 1923 tarihli kararıyla [[Kırmızı-yeşil şeritli İstiklal Madalyası sahipleri|Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklâl Madalyası]]'yla ödüllendirildi.
[[1891]]'de Akhisar'da doğmuştur. [[Rüşdiye]] Mektebi'ndeki tahsilinden sonra bankacılık yapmış, Maliye Nezaretinde çalışmıştır. [[Kurtuluş Savaşı]] sırasında [[Anadolu]]'da düzenlenen birçok kongreye katılmıştır. [[Saruhanlı]]-[[Tirkeş, Saruhanlı|Tirkeş]] cephesinde [[Akhisar Milli Alayı]]nda [[Yunanlılar]]la savaşmıştır. Milletvekili iken [[22 Şubat]] [[1926]]'da görevli olarak gittiği yurtdışında aniden hastalanarak ölmüştür. Cenazesi Akhisar'a getirilerek kendi adını taşıyan mezarlığa defnedilmiştir. Akhisar'daki [[Reşat Bey Mahallesi]] ve [[Reşat Bey Mezarlığı]] onun adını taşımaktadır
 
{{Türk siyasetçi-taslak}}
== Kaynakça ==
* [http://www.akhisar.com Ünlü Akhisarlılar]
 
{{IV. İcra Vekilleri Heyeti}}
 
[[Kategori:TBMM 1. dönem Manisa milletvekilleri]]
[[Kategori:TBMM 2. dönem Manisa milletvekilleri]]
[[Kategori:Kırmızı-yeşil şeritli İstiklal Madalyası sahipleri]]
[[Kategori:1891 doğumlular]]
[[Kategori:1926 yılında ölenler]]
[[Kategori:Türk siyasetçiler]]
[[Kategori:20. yüzyılda Osmanlılar]]
461.643

değişiklik

Gezinti menüsü