"Asıf Ali Zerdari" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzen
k (düzen)
'''Asıf Ali Zerdari''' ([[26 Temmuz]] [[1955]]), [[Pakistan]]'ın 12. ve şimdiki [[cumhurbaşkanı]]. Aynı zamanda [[Pakistan Halk Partisi]]'nin [[eş-başkan]]ı ve Pakistan eski [[başbakan]]larından [[Benazir Butto]]'nun dul eşi.
 
Sindh eyaletinde toprak sahibi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. [[1987]]'de Benazir Butto'yla evlendi. Serdari, eşi [[Benazir Butto]]'nun II. başbakanlık döneminde çevre bakanı ([[1993]]-[[1996]]) ve yatırımlardan sorumlu devlet bakanı olarak ([[1995]]-[[1996]]) atandı. Görevi sırasında karıştığı [[yolsuzluk]] skandalları yüzünden dünya basınında '''Bay yüzde 10''' diye anıldı. [[1999]] yılında, General [[Pervez Müşerref]] düzenlediği askeri darbeye kadar da [[senatör]]lüğünü sürdürdü. Serdari, yolsuzluk suçlamalarından dolayı toplam 11 yıl hapis cezası çekti. [[2004]] yılında [[kefalet]] karşılığında serbest bırakıldı.
 
== 2008 seçimleri ==
 
== Cumhurbaşkanlığı ==
[[18 Ağustos]] [[2008]]'de [[Pervez Müşerref]], Parlamento'da çoğunluğu oluşturan [[Pakistan Halk Partisi]] ve [[Pakistan Müslümanlar Birliği-N]]'nin azil baskısıyla görevinden çekildi. [[7 Eylül]]'de, Zerdari'yi aday gösteren [[Pakistan Halk Partisi]]'nin parlamento ve eyalet meclislerindeki desteğiyle salt çoğunluğu sağlayarak 5 yıllık dönem için devlet başkanlığına seçildi.
 
{{başlangıç kutusu}}
{{Pakistan cumhurbaşkanları}}
{{Pakistan-taslak}}
{{politikacıSiyasetçi-taslak}}
 
[[Kategori:1955 doğumlular]]
461.643

değişiklik

Gezinti menüsü