İçeriğe atla

"Escherichia coli O157:H7" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Biyokimya: Başlık yanlış hazırlanmış, mikrobiyoloji olmalı idi.
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q878402 sayfası üzerinden sağlanan 12 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
(→‎Biyokimya: Başlık yanlış hazırlanmış, mikrobiyoloji olmalı idi.)
'''Escherichia coli O157:H7''' "koli basili" tabir edilen ''[[Escherichia coli|E. coli]]'' bakterisinin en zararlı tipi sayılır; bir [[gıda zehirlenmesi]] etmeni olup ''[[hemorajik kolit]]'' denen hastalığa neden olur. Enfeksiyon bağırsak krampları ile başlar, bunu önce sulu ishal, sonra da çoğu zaman kanlı ishal izler. Bazen küçük çocuklarda [[hemolitik üremik sendrom]] olarak adlandırılan [[böbrek yetmezliği]] meydan gelir. Genelde bu bakteriyi içeren [[kıyma]] etin az pişirilerek yenmesi sonucu hasta olunur. Bakteri ayrıca kişiden kişiye dokunma yoluyla, [[pastörizasyon|pastörize]] edilmemiş süt içmekle, bakterini karıştığı suyla sulanmış sebze veya meyvelerin yenmesiyle, böyle suda yüzmek veya onu içmek yoluyla da bulaşır.
 
== BiyokimyaMikrobiyoloji ==
''[[Escherichia coli]]'' O157:H7 [[serotip]]i, [[Shiga benzeri toksin]](ler) salgılayan, çubuk şekilli [[Gram-negatif]] bir bakteridir. ''E. coli'' bakterisinin yüzlerce serotipinden biridir. Çoğu [[suş]] zararsız olup sağlıklı insan ve hayvanların bağırsaklarında yaşamasına karşın, bu serotipi oluşturan suşlar güçlü bir toksin salgılar ve ağır hastalığa neden olur. Bu serotip, patojenik ''E. coli'' 'lerin "Enterohemorajik E. coli", veya EHEC, olarak adlandırılan grubuna dahildir. Buna alternatif adlandırmalar olan "Verotoksin üreten E. coli" (VTEC) veya daha ender olarak "Shiga-benzeri Toksin üreten E. coli" (STEC) adları onun toksin üretme yeteneğine değinir.
 
 
''E. coli'' O157:H7 1982'de [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'de bir kanlı ishal salgınında ilk defa tanımlanmıştır. 1996-97'da [[İskoçya]]'da bu bakteri yüzünden 21 kişi hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu serotipli bakteri yözünden ABD'de yılda ortalama 73,000 vaka, 60 dolayında ölüm meydana gelir.
 
== Yayılması ==
Enfeksiyonun başlıca kaynağı az pişmiş [[kıyma]]dır, diğer kaynaklar pastörize edilmemiş süt ve meyve suyu, çiğ sebze ve şarküteri ve enfekte olmuş hayvanlardır. Kontamine olmuş göl veya havuzlarda yüzmek ve yeterince klorlanmamış su içmek yoluyla da iletim olabilir. Bu organizma kolaylıkla kişiden kişiye geçer ve çocuk bakım merkezlerinde kontrol altına alınması zor olan mikroplardandır.
Anonim kullanıcı