İçeriğe atla

Burgaz: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzen
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q6509 sayfası üzerinden sağlanan 60 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
k (düzen)
{{Diğer anlamı|Burgaz (anlam ayrımı)}}
 
'''Burgaz''' ({{lang-bg|Бургас}}, [[Bulgar Kiril alfabesinin Latin harfleriyle ifade edilmesi|trl]]: ''Burgas''), [[Bulgaristan]]'ın [[Karadeniz]] kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve [[Türkiye]] sınırına [[Kırklareli]] ile komşu olan [[Burgaz ili]]nin idari merkezi olan şehirdir. Etimolojik kökeni EYun pýrgos: burç, burgaz'dan gelir.
 
== Nüfus ==
Burgaz şehrinin 2011 nüfusu 197.301'tir. Bulgaristan'ın [[Varna]]'dan sonra ikinci büyük sahil kenti ve ülke genelinde ise dördüncü büyük kentidir.
 
[[2001]] Bulgaristan Nüfus Sayımı'na göre Burgaz eyaleti nüfusu 423.500'dür. Bu nüfus içinde 63.000 kişilik bir kesim anadilinin [[Türkçe]] olduğunu, 58.000 kişilik bir kesim ise [[Pomakça]] beyan etmiştir. Dini aidiyet bazında [[Müslüman]] olduğunu beyan edenler 64.500 kişidir (bu bazda beyanda bulunmamış olanlar 14.500'dür. Anadil bazında 16.500 kişi, etnik aidiyet bazında ise 19.500 kişi [[Çingene]] olduğunu beyan etmiştir. Burgaz vilayetinde diğer etnik gruplara mensup veya başkaca bir anadili olan 3.700 ila 4.000 arası bir nüfus bulunduğu görülmektedir. Kalan nüfus [[Bulgar]]dır.
[[ImageDosya:Burgas-municipality.jpg|left|thumb|Burgaz Belediye Binası]]
[[ImageDosya:IS Burgas4.PNG|thumb|Aleko Bogoridi Bulvarı]]
 
== Siyaset ==
[[2005]] [[Bulgaristan Genel Seçimleri]]'nde [[Hak ve Özgürlükler Hareketi]] (HÖH) Burgaz eyaletinden 3 milletvekili çıkarmıştır. Bu milletvekilleri [[Nesrin Uzun]], [[Cevdet Çakırov]] ve [[Fatma İlyas]]'tır.
 
== Ekonomi ==
Bulgaristan'ın en önemli turistik merkezleri Burgaz eyaletindedir. Burgaz merkezinde bir uluslararası havaalanı ve çok sayıda sanayi tesisi bulunmaktadır.
 
== Tarih ==
1367 yılında [[Doğu Roma]] İmparatorluğu'ndan alınan Burgaz Kalesi [[1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı]]'na kadar Türk egemenliğinde kaldı. 1878 yılında imzalanan [[Berlin Antlaşması]] ile teşkil edilen özerk ve Osmanlı Devleti'ne bağlı [[Doğu Rumeli]] eyaletine bağlanan şehir, 1885 yılında anılan eyaletin [[Bulgaristan]] Prensliği tarafından ilhak edilmesiyle fiilen Türk denetiminden ayrıldı. Anılan ülkenin 1908 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle hukuken Osmanlı Devleti'nin elinden çıktı.
 
Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçiliği'ne bağlı olarak çalışan Burgaz Başkonsolosluğu bulunmaktadır.
 
== Dış bağlantılar ==
 
 
{{Bulgaristan şehirler}}
463.024

düzenleme