"Embriyoloji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzen
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q131683 sayfası üzerinden sağlanan 55 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
k (düzen)
'''Embriyoloji''', [[zigot]] oluşumunu, büyümesini ve gelişimini inceleyen bilim dalı. [[Gelişim biyolojisi]]nin bir alt dalıdır.
 
17. ve 18. yüzyıllarda betimleyici ve [[karşılaştırmalı anatomi|karşılaştırmalı]] çalışmalara dayan '''embriyoloji''', 19. yüzyılın sonlarına doğru [[bilim adamları]]nın, vücuttaki [[organ]] ve [[doku]]ların kendilerine özgü biçim ve işlevleri nasıl kazandıklarını belirlemeye yönelik çözümleyici ya da deneysel yaklaşımlarıyla yeni bir boyut kazandı.
 
== Bilaterans ==
Bilateral [[Hayvan|hayvan]]larda, blastula iki yarısı ( bakınız : [[Ağız ve Anüs Embriyolojik kökeni]] ) Bütün hayvanlar aleminde bölen iki yoldan birini gelişir. Blastula ilk gözenek (blastopore) hayvanın ağız hale gelirse, bu bir protostome olduğunu; ilk gözenek anüs hale gelirse o zaman deuterostome olur. [[Deuterostomes]] omurgalılar dahil ederken protostomes gibi [[Böcek|böcek]]ler, [[Solucan|solucan]]lar ve yumuşakçalar gibi birçok omurgasız [[Hayvan|hayvan]] bulunmaktadır. Süreç içerisinde, daha farklılaşmış yapıya blastula değişiklikleri [[Gastrulasyon|gastrulasyon]] denir.
 
Onun blastopore ile gastrula yakında hücrelerinin üç farklı tabaka geliştirir ;
 
* İçteki katman veya [[Endoderm|endoderm]], sindirim organları solungaçlar, akciğerler veya yüzme kesesi varsa ve [[Böbrek|böbrek]]ler veya nefrit doğurur.
 
* Orta tabaka (katman), mezodermin, kas, iskelet varsa ve kan sistemini meydana getirir.
* Hücreler veya ektoderm dış tabaka, beyin ve deri veya karapas ve saç, kıllar, ya da ölçekleri de dahil olmak üzere, sinir sistemine yol açmaktadır.
 
[[Embriyo]]lar bir çokbirçok türü genellikle erken gelişim evrelerinde birbirine benzer olarak görünebilir. Türün ortak evrimsel geçmişi var çünkü bu benzerlik için nedenidir. Türler arasındaki bu benzerlikler ortak bir atadan evrimleştiği, aynı veya benzer işlevi ve mekanizmaya sahip yapıları olan, homolog yapılar denir.
 
=== İnsanlarda ===
463.023

değişiklik

Gezinti menüsü