İçeriğe atla

"Amsterdam" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Üniversiteler: Üçincü üniversite + düzeltmeler.
(→‎Üniversiteler: 3. Üniversite.)
(→‎Üniversiteler: Üçincü üniversite + düzeltmeler.)
 
== Üniversiteler ==
Amsterdam'da [[Amsterdam Üniversitesi]] (Universiteit van Amsterdam) ile [[Vrije Universiteit Amsterdam]] (Amsterdam Özgür Üniversitesi]]) adında iki üniversite vardır. Bunlar dışında üniversite olmayan, ancak bazıları lisans (Vrije[[Bachelor Universiteitof AmsterdamScience |B.Sc.]]) Amsterdam'ındiploması veren birkaç yüksek enokul önemlida üniversiteleridirbulunur.
 
1632Kentin yılındaen kurulmuşbüyük üniversitesi olan Amsterdam Üniversitesi şehrin1632 enyılında büyük üniversitesikurulmuş olup, Avrupa'nın değerli araştırma üniversitelerinden biridir. Amsterdam Özgür Üniversitesi ise 1880 yılında, sonradan başbakan olacak Abraham Kuyper'ce, tutucu-Protestan ( [[Kalvenizm|Kalvinci]]) yapıda kurulmuş olup, adını devlet ile kilise kurumlurındankurumlarından bağımsız olmasından alır. Bunun yanında şehirde bir çok yüksek okul bulunmaktadır.
 
Amsterdam'da üçüncü bir üniversite kurma çalışmaları başlamıştır. BuKent ekonomisine daha da canlılık getirmesi, kenti uygulamalı bilimler konusunda yabancı kuruluşların yatırımları için daha da çekici yapması beklenen bu üniversitenin teknik bir üniversite olması düşünülmektedir. [[ABD]]'nin önemli üniversiteleri ([[Massachusetts Teknoloji Enstitüsü | MIT]], [[Duke Üniversitesi |Duke]],[[Columbia Üniversitesi | Kolombiya]] ile [[Stanford üniversiteleriÜniversitesi | Stanford ]]) bu yeni üniversitenin kurulumunda yeralmak istediklerini belirtmişlerdir.<ref>http://www.parool.nl/parool/nl/224/BINNENLAND/article/detail/3461440/2013/06/19/Columbia-University-en-MIT-interesse-in-derde-Amsterdamse-universiteit.dhtml</ref>.
 
== Görülmesi Gereken Yerler ==
513

değişiklik