".tv" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
}}
 
'''.tv''' alan adı, [[Tuvalu]] içinadalarının [[internetİnternet]] [[üzerindeki ülke kodu]]kodlu [[üst seviye alan adı]]dır. Televizyon programları için de kullanılır.adıdır ([[ccTLD]]).
com.tv, net.tv, org.tv ve diğer rezerve edilmiş adlar haricinde herkes tv olan ikinci seviye alan adları kaydettirebilir. Alan adı hem popüler, hem de ekonomik açıdan değerlidir, çünkü televizyon kelimesinin kısaltmasıdır.
== Tarih ==
Alan adı an itibarıyla bir [[Verisign]] şirketi olan dotTV tarafından yönetilmektedir ve [[Tuvalu]] devleti şirketin yüzde yirmilik kısmına sahiptir. 2000 yılında [[Tuvalu]] [[İnternet]] alan adı olan "tv"nin kullanım hakkını 12 yıllığına olmak üzere 50 milyon $'a kiralamıştır"<ref>[https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/tv.html The world factbook]</ref>. Tuvalu devleti üst düzey alan adının kullanımı için üç ayda bir 1 milyon $ almaktadır.
 
14 Aralık 2006 tarihinde [[Verisign]], eski [[MySpace]] başkanı Richard Rosenblatt tarafından yönetilen Demand Media ile, zengin medya içerikleri için tercih edilen Web adresi olarak .tv'nin üst seviye alan adı ([[TLD]]) olarak pazarlanması konusunda iş birliği kurduğunu duyurdu. ".TV" premium adları, başka kayıt şirketlerine transfer edilemez. .TV premium adları için geçerli olan yıllık yenileme ücretleri, ilk "şimdi al" kayıt ücretleri ile aynıdır.
 
16 Mart 2010'da Sedo,açık artırma kapanış fiyatından bağımsız olarak standart premium olmayan yıllık yenilemeleri yapılacak olan 115 premium .TV alan adı için 1 Nisan'da özel bir açık artırmada Verisign ile birlikte çalışacağını açıkladı. 19 Mart'ta Verisign, premium .TV adlarının artık geniş .TV kayıt şirketleri yoluyla satılabileceğini, premium .TV adlarında büyük indirimler yaptığını ve pek çok önemli premium .TV adının premium sınıfından çıkarıldığını duyurdu. Sonuç olarak Verisign, büyük alan adı tacirlerini, yatırımcılarını ve geliştiricileri .TV uzantısına yatırım yapmaktan alıkoyan engeli ortadan kaldırmış oldu.
 
Verisign'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir şirket olması dolayısıyla bu konu Amerika Birleşik Devletleri yasalarına tabidir. İlk .tv alan adlarına Operation Fake Sweep'in bir parçası olarak Super Bowl XLVI[2] öncesinde ABD devleti tarafından el konulmuştur <ref>[http://torrentfreak.com/feds-seize-sports-streaming-domains-in-new-super-bowl-crackdown-120202/ Feds Seize Sports Streaming Domains in New Super Bowl Crackdown]</ref>.
 
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}
 
 
{{CcTLD}}
33

değişiklik

Gezinti menüsü