İçeriğe atla

"Cezzâr Ahmed Paşa" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
[[Cidde]] yöresinde isyan yapan [[Bedevi]]lere karşı yapıla savaşlarına katıldı. Abdullah Bey'in isyanci bedeviler tarafindam katlinde onun yerine Buheyere kasifligine getirildi. Abdullah Efemndi'yi olduren isyanci bedevileri aldigi sert tedbirlerle bastirmakta iken misilleme olarak 70 kadar [[bedevi]]yi öldürdü. Bu nedenle kendisine [[Arapça]]da "deve kasabı" anlamına gelen '''Cezzar''' lakabı takıldı.<ref name="sicilliosmani"/> Fakat diger bir aciklamaya gore bu adi otoritesini guclendirmek icin kendi kendine koyup bunu benimsedigi bildirilmistir.<ref name="yasamyapit"/>
 
Bulutkapan Ali Bey bu isyani bastirmadaki cesaretini beğenip beyler arasına dahil eyledi. 1768'de Cezzar Ahmet kolemenkölemen Memlüklüler arasindaki entrikalara karisti. Bu sirada hizmetinde bulunduğu Salih Bey'i oldurmekleöldürmekle görevlendirildi. Bulutkapan Ali Bey'den korkarak Kahire'de barinamiyacagibarınamayacagını anladi ve Cezayirli kıyafetiyle Anadolu'ya ksçtıkaçtı. Bir ara gizlice MisirMısır'ddan Buheyre'ye döndu ve Hunadî aşiretinden kız alip kendini Bulutkapan Ali Bey'in gazabindangazabından korumaya calistiçalıştı. Fakat Bulutkapan Ali Bey baskisi karsisindakarşısında Suriye'ye kactikaçti. Orada yorelyerel sulalelerdenaşiretlerden SibabogullarinaSibaboğullarına sigindisığındi. Daha sonra [[Beyrut]] ve [[Sayda]] hâkimi [[Emir Mansur]]'un ve ardından da [[Şam]] muhafızı [[Osman Paşa]]'nın hizmetinde bulundu. [[Akka]]'ya yerlestiyerleşti ve o yoredeyörede, Zahir Ömer tarafindantarafından baslatilanbaşlatılan buyukbüyük ayaklanmanın bastırılmasında büyük başarı gösterdi.
 
1772'de mîrimîranmîr-i mîran olup sahil muhafızı oldu. [[Rus DonanmasinaDonanması]]na karsikarşı ve Zahir OmerÖmer'e karsi [[Beyrut]]'u savunmakla gorevlendirildigörevlendirildi. Bu gorevigörevi yapmakta iken Beyrut'ta egemen bir ayan olma cabalariçabaları yaptiyaptı. fakatFakat bu calismalariçalışmaları basarisizbaşarısız kaldikaldı. BunBu basarisiazbaşarısızlık nedeni ile 1773'de Beyrut'u terk etmek zorunda kaldikaldı. Akka civarindacivarında bulunan [[Zahir OmerÖmer]]'e sigindisığındı. Fakat bukldugubulduğu ilk firsattafırsatta [[Şam]]'a kactikaçti.
 
<!--
Gosterdigi cesaret ve hizmet ve, devlete olan bagliligibağlılığı dolayisiyla Babiali'nin dikkatini cektiçekti. OnceÖnce [[Rumeli beylerbeyiBeylerbeyi]] payesi verildi ve; sonra da [[Karahisar]] mutasarrifi[[Mutasarrifi]] payesi verildi.
-->
[[1775]]'te [[Akkâ]] muhafızlığına, kısa bir süre sonra da vezirlik verilerek [[Sayda]] beylerbeyliğine getirildi. [[Lübnan]], [[Ürdün]] ve [[Filistin]]'deki karışıklıkları yatıştırdı. Bu başarıları nedeniyle [[Şam]] beylerbeyliğineBeylerbeyliği'ne atandı. [[Napoléon Bonaparte]] komutasındaki Fransız ordusu[[1798]]'de [[Mısır]]'ı [[Fransa'nın Mısır Seferi|işgale]] başlayınca, [[Osmanlı Devleti]] Cezzar Ahmed Paşa'dan bölgede yığınak yapmasını istedi. Bu arada BonapartBonaparte, [[El-Ariş]], [[Gazze]] ve [[Yafa]]'yı işgal etmiş, Mart [[1799]]'da [[Akkâ]] önüne gelmişti. Ancak, iki aydan fazla süren kuşatma, Osmanlı donanması ve [[Nizam-ı Cedid]] ordusundan destek gören Cezzar Ahmet Paşa'nın güçlü savunması karşısında başarısızlıkla sonuçlandı. Napoléon, 21 Mayıs [[1799]]'da [[Akkâ]]'dan çekilmek zorunda kaldı.
 
Cezzar Ahmed Paşa’nın karşısında ilk yenilgisini yaşayan Napolyon'un: ''"Akka’da durdurulmasaydımdurdurulamasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirebilirdim!.."'' sözüsözünü kaydedilmiştirsöylemiştir. Cezzar Ahmed Paşa ise [[1804]]'te ölümüne değin [[Akkâ]] beylerbeyliğiBeylerbeyliği görevini sürdürmüştüryütütmüştür.
 
<!--
Ahmed Paşa (Cezzar) Bosnalıdır. Hekimzâde Ali Paşa
ile Mısır'a gidip hizmetinde buiundu. Sonra Mısır'da
kahpkalıp, kölemenler elbisesini giyerek ve meşhur Ali BeyınBey'in
kölesi Abdullah Bey'e intisap ederek askerlik öğrendi.
Abdullah Bey'in katlinde; Buheyre kâşifi Ali Bey, onun cesaretini
beğenip beyler arasına dahil eyledietti. Sonra hizmetinde
bulunduğu Salih Bey'i vefat ettirmekle görevlendirildi.
Ali Bey'den korkusundan Cezayirli kıyafetiyle Anadolu'ya
ksçtıkaçtı. Bir aralık BuheyreyeBuheyre'ye dönüşünde Hunadî
aşiretinden kız ahpalıp, Ali BevBey aleyhinde savaşta hazır
bulunmuştur.
 
Sonra Şam'a gitti. 1187'de (1773)
mîrimîranmîr-i mîran olup sahil muhafızı oldu. 1189'da (1775)
beylerbeyi[[Beylerbeyi payesiPayesi]] verildi. Tâhir Ömer'in yok edilmesiyle,
o senenin ZilhiccesindeZilhiccesi'nde (Şubat 1776) vezirlikle Sayda
valisi olup Cemaziyelâhir 1199'da (Nisan 1785) hac emirliği
ile Şam valisi olup 1201'de (1786/87) yine Sayda valisi
99

değişiklik