İçeriğe atla

"Norwich" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
| website = [http://www.norwich.gov.uk/ http://www.norwich.gov.uk/]
}}
'''Norwich''', [[Birleşik Krallık]] [[İngiltere]] ülkesinin [[Doğu İngiltere]] bölgesinde bulunan [[Norfolk]] Kontluğu idare merkezi ve 1195'ten beri şehir olma statüsü de taşıyan bir yerel idare birimi ve kentsel yerleşkedir.
 
== Tarihçe ==
 
Norwich 6. yüzyılın ikinci yarışndayarısında Britanya adasına göç eden Angl'lara tarafından zamanında büyük bir Romalı-Britanya şehri olan aa bakımsızlıktan harabeye dönüşen "Icenorum Venta" (harabenin şimdiki adı "Caister Saint Edmund") yakınlarında kurulmuştur. 9. yüzyılda Viking Danimarkalılar döneminde gelişti. Saksonlar döneminde kendi darphanesi olduğu için gelişti; Kral Athelstan döneminde üzeri "Norvic" baskılı sıkkeler Avrupa'da geçer olmuşturolmuştu. 1066da1066'da Normanların İngiltere fethettiklerinde Norwich İngiltere'nin en büyük şehriydi. Şehirden geçen Wensum Irmağı, Yare Nehri yoluyla Avrupa'ya açılmayı sağladığı için Norwich önemli bir ticaret limanı niteliğininiteliği taşımaktaydı. 1096da1096'da Norwich Katedrali yapılmaya başlayınca yapı taşları deniz yolu ile Fransa'da Normandiya'daki [[Caen]]'dan gelmekteydi. Norwich için ilk Şehir olma berati 1158de1158'de İngilizİngiltere Kralı [[II. Henry]] tarfındantarafından verilmiştir. 1195de1195'de Kral "Aslan Yürekli RisarRişar ([[I. Richard]])" da Norwich'e şehir olma berati vermiştir.
 
Orta Çağlar sonunda İngiltere koyun yünü ve yünden kumaşı bütün Avrupa'ya, doğu Akdeniz'e ve hatta kuzey Anadolu kıyılarına kadar ihracat edilmekteydi. ve koyunKoyun yünü ve yün kumaş ihracat merkezi ve limanı Norwich'di. Bu nedenle şehir çok zengin oldu. 14. yüzyılda inşası bitirilen Norwich şehri surları İngiltere'nin başkenti olan Londra'dan daha büyük bir araziyi surlar içinde barındıriyordubarındırıyordu. 16. yüzyılda Fransa'da ve Katolik Flandra'da protestanlara yapılan eziyetler dolayısıyla Norwich, özellikle dokumacı Fransız Hugeuenotlar tarafından, büyük bir göçe hedef oldu. Bu, yünlüYünlü tekstil uretimi için yeni teknikleri iyi bilen bu dokumacılar Norwich'deki ticari ve sınai hayatı değiştirdiler. Bu arada Flamanlar Avrupa'dan getirdikleri sarı kanarya kuşları ile çok meşhur oldular. Günümüzde [[Norwich City]] futbol takımına verilen "Sarı Kanaryalar" takma adı bu zamandan geldiği söylenir.
 
17. yüzyıldaki [[İngiliz Sivilİç HarbindeSavaşı]]'nda Norwich ve doğu İngiltere Parlemantoculara verdiği büyük destek ile tanındı. 1789da1789'da bir tüccar Norwich'de bir sigorta şirketi kurdu ve 2007de2007'de satılıp isminin "Aviva"'ya değiştirlmesine kadar hala merkezi Norwich'de bulunan "Norwich Union
Sigorta Şirketi" şehrin en önemli ekonomik kurumlarından biri oldu. Norwich çoktandır dokuma merkezi olmakla beraber 1780li1780'li yıllarda şal dokuma üretimine başlayınca şal dokumasında büyük ün yaptı. Norwich yün şalları 100 yıl boyunca İskoç Paisley şalları ile rekabet yaptı. Fakat ulaşım çok zor olduğu için 19. yüzyıl başlarında Norwich'in yıldızı sönmeye başladı. Bu dönemde, Londra'dan Amesterdam'a mal göndermek veya gitmek Norwich'e gitmekten daha kolay olduğu söylenip durmuştur. Norwich'in 1840da1840'da İngiltere demiryolu şebekesine bağlanması Norwich'i tecrit olmaktan kurtardı. Ama İngiltere'de [[Sanayi Devrimi]] Kuzey İngiltere'de ve Midlands'da olmuş ve İngiltere'nin bu bölgeleri çok hızla gelişirken Norwich ulaşımı tecrit olması yüzünden yaya kalmıştı.
 
20. yüzyıla girildiği zaman Norwich bazı sanayi dallarında önemli tesislere sahipti. Bunlar arasında ayakkabı yapımı, giyim sanayii, marangozluk ve mobilya, yapısal elemanlar, uçak yapımı planlaması ve üretilmesi, yiyecek sanayi (özellikle hardal), çikolata üretimi, matbaacılık ve biracılık gelmekteydi. İkinci[[II. Dünya Savaşı]] sırasında Norwich Alman bombardımanlarından çok büyük zarar gören şehirlerin başında gelmekteydi. Şehrin sanayi üretim merkezleri ve çarşı merkezi harabeye dönmüştü. Fakat şehir harpden sonra kendini toplayıp yine sanayi merkesimerkezi olmaya devam etti. Ancak 1980li1980'li 1990liile 1990'lı yıllarda şehrin ve İngiltere'nin sanayi çökmeye başladı ve. Norwich şehri daha çok hizmet sektörüne bağlandı. Aviva ismini alan Norwich Union Sigorta şirketi yanına birçok bankacılık ve sigortacılık hizmeti veren tesisler de eklendi. Şehir turizme de önem vermeye başladı.
 
== Görülecek yerler==
 
Norwich şehri çok zengin mimarı eserlerine sahiptir.
* ''Norwich Kalesi'': 12. yy.dan kalma. Normanlar tarafında çok süslü kazılmış taştan yapılan Norwich Kalesi önce krallar için ikametgah ve sonra hapishane olmuştur. İçindeGünümüzde içinde, çok enteresan sergileri olan "Norwich Kalesi Müzesi ve Güzel Sanatlar Galerisi" bulunur.
* ''Norwich Katedrali'': 9. yy. dan kalma Norman katedrali.
* ''Norwich Katedrali Kulesi'': Yarı Romanesk yarı-Gothik stilde yapılmış kilise kulesi 96 metre yüksekliğe varmaktadır.
* ''Dragon Hall'': Ortaçağlardan kalma ama yeniden restore edilmiş borsa salonu İngiltere'de tektir. İlk defa 1430'lu yıllarda Norwich'lı tüccar Robert Toppes'un uluslararası ticaret mallar deposu olarak yapılmıştır; sonradan etrafına yapılan evler ve dükkanlar içinde kaybolmuş ve ancak 20. yy sonları ve 21. yy başlarında restore edilip eski haline getirilmiştir.
* ''Ortaçağlarda yapılmış kiliseler'': Başta "St John Maddermarket", "St Peter Mancrof", "St Stephens,." gelir ama Şehirdeşehirde 31 kilise bulunmaktadır (ve 370 kadar pub vardır!).
* ''19. yy ticaret binaları'': Özellik le mimar George Skipper (1856-1948) tasarımı binalar. SürreySurrey Street'de "Norwich Union" sigorta şirketi merkezi; "Royal Arcades" ve Hotel de Paris.
* ''Anglia Üniversitesi'': 1964'de kurulmasından itibaren kampüsda modern İngiliz mimarisi binalarıyapılmış binalar bulunmaktadır. Bunlar arasında Denys Lasdun, Norman Foster, Rick Mather gibi modern İngiliz mimarların tasarımı yapılar vardır. Kampüs'da Norman Foster tasarımı ''Sainsbury Centre for Visual Art (Görsel Sanat İçin Sainsbury Centre)'''de Sainsbury süpermarketlerinin sahibi ailenin güzel sanatlar koleksiyonu sergilenmektedir.
* ''Forum'': 2004'de yapılan modern çelik ve cam yapımı kültür merkezinde yerel idare kütüphanesi, güzel sanatlar ve enformasyon merkezi, BBC yerel merkezi ve yörel tarih ve kültür sergisi olan ''Origins'' bulunmaktadır.
 
34.095

değişiklik