İçeriğe atla

Melankoli: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
[[Dosya:Dürer_Melancholia_I.jpg|right|thumb|[[Albrecht Dürer]], Melancolia I|200px]]
'''Melankoli''' ([[Yunanca]] {{lang|grc|μελαγχολία}} - ''melankolia'', "üzüntü" < [[Eski Yunanca]] μέλας (''melas''), "kara,siyah",<ref>'''(İngilizce)''' [http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Dme%2Flas μέλας],
Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus Digital Library</ref> + χολή (''koli'') [[Safra|kara safra]]),<ref> '''(İngilizce)''' [http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Dmelagxoli%2Fa μελαγχολία],
Henry George Liddell, Robert Scott, A'' Greek-English Lexicon'', on Perseus Digital Library</ref> veya '''hüzünlülükhüzün''' (Arapça ''ḥuzn'' kökünden) günümüzde yaygın olarak kişinin az hareketli ve normaldan daha heyecansız bir hayat tarzını sürdürdüğü [[depresyon]]dan kaynaklanan bir [[duygudurum bozukluğu]] anlamında kullanılır.
 
== Batı Avrupa'da melankoliye artan rağbet ==
17. asrın başlarında [[İngiltere]]'de, edebiyatta ve günlük yaşamda melankoliye yönelik bir ilgi yükseldi. Batı Avrupa halklarında din alanında yaşanan Reform'un İngilizlerde yol açtığı neye inanacakları yönündeki belirsizlikler ve günah, lanet, dinsel kurtuluş mefhumlarına artan ilgi melankoliye olan ilgiyi de artırdı.
 
Elizabeth sonrası dönem melankolisinin en önemli ismi, slogan haline getirdiği "Semper Dowland, semper dolens" (Daima Dowland, daima mátem) sözüyle John Dowland'dir. O devrin insanları tarafından "huzursuz tip" olarak adlandırılan melankolik adam tiplemesinin meşhur bir örneği Shakespeare'in Hamlet'indeki Melankoli Dane karakteridir. Hüzün edebiyatında eserler veren diğer bazı yazarlar ise şunlardır: ''[[Hydriotaphia, Urn Burial]]'' 'ın yazarı [[Thomas Browne]], ''[[Holy Living and Holy Dying]]'' 'ın yazarı [[Jeremy Taylor]]. Her iki eserde de ölüm konusu üzerinde çok durulur.
 
Melankoli ismiyle anılmasa da benzer konulara eğilen [[Sturm und Drang]] (yaklaşık Türkçesi, "fırtınalar ve bunalım") akımı da o devirde Almanya'da etkili olan hüzün kültü olarak tarihteki yerini aldı. [[Goethe]]'nin ''Genç Werther'in Acıları'' eseri bunun örneklerindendir.
 
==Kaynakça==