"Lebensraum" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alman kanı taşıyan toplulukların Büyük Alman İmparatorluğu'nun hakimiyeti altında bir araya getirilmesinden sonra Almanya, Doğu Avrupa'nın geniş ovalarına hükmetmek amacıyla 1941 senesinde Sovyetler Birliği ile yaptığı saldırmazlık paktını ihlal ederek Sovyet topraklarına saldırdı ve Moskova'ya kadar gelerek kısa sürede SSCB'ye bağlı Baltık bölgesinde yer alan bölgeleri, Rusya'nın bir kısmını ve Ukrayna'yı işgal etti. Baltık, Beyaz Rusya'nın batısı ve Rusya'nın bir kısmında [[Reichskommissariat Ostland]] isminde, Ukrayna'da ise [[Reichskommissariat Ukraine]] isimli yerel yönetimler kuruldu. Bu yerel yönetimleri idare eden yöneticilere [[Reichskommissar]] deniliyordu.
 
Alman nasyonal sosyalistlerin ''Lebensraum'' politikasına göre Doğu Avrupa'da ele geçirilen yeni topraklar, Alman halkının yaşam alanını oluşturacaktı. Zaman içinde çoğalacak Alman nüfusunun yerleşim sıkıntısı olmayacaktı ve Doğu'nun geniş coğrafyasındaki zenginliklere Büyük Alman İmparatorluğu sahip olacaktı. Özellikle de Adolf Hitler, Almanya'nın mevcudiyetini buna bağlamıştı. Alman devletinin kendisini "''Großdeutsches Reich''" (Büyük Alman İmparatorluğu) olarak isimlendirdiği kısım, dönemin siyasî haritasına bakıldığında Almanya, topraklarıyla beraber Avusturya, Polonya ve Çekoslovakya'dannın Çek Cumhuriyeti kısmını oluşuyordu, Doğu Avrupa'daki diğer işgal alanları ise yalnızca birer koloniydi. Büyük Alman İmparatorluğu, en geniş sınırlarına 1944 senesinde ulaşmıştı.
 
Alman ordusu, Stalingrad Muharebesi'ndeki yenilgiden sonra Doğu Avrupa'da gerilemeye başladı. 8 Mayıs 1945'teki yenilgi ve beraberinde yaşanan olayların sonucunda belli bir süreliğine gerçekleşmiş olan ''Lebensraum'' politikası başarısızlıkla sonuçlandı.
40.232

değişiklik

Gezinti menüsü