"Aç Sınıfın Laneti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
}}
 
'''''Aç Sınıfın Laneti''''', ABD'li oyun yazarı ve aktör [[Sam ShephardShepard|Samuel Shepard Rogers]] tarafından 1978 yılında kaleme alınan seyirlik bir oyundur.
 
Eser, sanatçının en önemli eserlerinden olup ''The Buried Child'' (Gömülen Çocuk) ve ''The Golden West'' (Vahşi Batı) ile birlikte Shepard'ın aile üçlemesini oluşturur ve "Amerikan rüyası"nın Amerikan işçi sınıfının toplumsal bir karayazısı olduğu mesajını taşır.<ref name="Çalışlar">{{kitap kaynağı|soyadı=Çalışlar|ad=Aziz|başlık=Tiyatro Oyunları Sözlüğü|yıl=1994|yayıncı=Mitos Boyut Yayınları|yer=İstanbul|isbn=975-7468-93-2|sayfalar=7}}</ref> Buna göre tüm "aç" kitleler kuşaklar boyunca aç kalmaya mahkumdur ve hiçbir çıkış yolları yoktur. Aziz Çalışlar'a göre Shepard bu anatemayı, natüralist ve kitsch öğelerle birleştirerek, özgün bir avantgard söylem yaratmıştır.<ref name="Çalışlar"/>
 
 
ABD'li oyun yazarı ve aktör [[Sam Shepard|Samuel Shepard Rogers]] (Sam Shephard)'ın 1978 yılında yazdığı tiyatro oyunu, sanatçının en önemli eserlerindendir. 2008-2009 sezonunda [[Ankara Devlet Tiyatrosu]] tarafından sahneye konan eserin yönetmenliğini Cem Emüler üstlenmiştir.
 
== Konusu ==
{{spoiler}}
Bir Amerikan aile trajedisini gülmece motifleriyle işleyerek anlatan oyunda olayların örgüsü, sarhoş bir baba, hayalperest bir anne, asi bir genç kız ve idealist bir oğul etrafında dönmekte, kuşak, cinsiyet ve sınıf çatışmaları, insanların iç dünyalarının tatminsizlikleri, ekonomik çıkış yolu arayışları ile ayrıntılanarak anlatılmaktadır.
 
Tate ailesi ABD'nin batısında bir avakado çiftliğinde yaşar. "Aç sınıf"tan olmadıklarını iddia etmelerine karşın, sürekli boş buzdolabının önüne geçerler. Aile kuşaklardan beri süregelen bir açlığı kalıtım yoluyla almış gibidir. Aile bireyleri bu lanetli durumdan kurtulmak için boşuna çırpınırlar. Baba Weston Tate parası olmadığından sürekli veresiye içki alır, sonunda alacaklılarından korkup kaçar. Anne ailede az çok mantıklı tek figürdür. Kızları Emma bu lanetli yaşamdan kurtulabilmek için bir arazi spekülatörü olan Taylor ile arazilerini gizlice satıp kaçmaya kalkar. Ailenin çıkmazından kurtulamayan oğul Wesley de babasının tulumlarını giyer ve çöpleri eşeler. Tüm aile bir Amerikan özgürlük rüyasının peşinde sürüklenirler.<ref name="Çalışlar"/>
{{endspoiler}}
 
== Sahnelenmeleri ==
Oyunun ilk olarak [[New York Shakespeare Festival]] kapsamında 2 Mart 1978'de [[Joseph Papp]] tarafından sahneye konulmuştur.
 
Eser, 1994 yılında filme de çekilmiş, başrollerinde [[James Woods]], [[Kathy Bates]] ve[[Jim Fitzpatrick]] oynamıştır.
 
ABDTürkiye'lide oyun yazarı ve aktör [[Sam Shepard|Samuel Shepard Rogers]] (Sam Shephard)'ın 1978 yılında yazdığı tiyatro oyunu, sanatçının en önemli eserlerindendir.ise 2008-2009 sezonunda [[Ankara Devlet Tiyatrosu]] tarafından sahneye konan eserin yönetmenliğini Cem Emüler üstlenmiştir.
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://www.devtiyatro.gov.tr/eser/eser1659.asp ADT web sayfası]
 
==Kaynaklar==
{{Kaynakça}}
 
[[Kategori:Sam Shephard oyunları]]
19.914

değişiklik

Gezinti menüsü