İçeriğe atla

Adapa: Revizyonlar arasındaki fark

k
88.254.71.9 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, MerlIwBot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (88.254.71.9 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, MerlIwBot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
== Adapa mitinin öyküsü ==
 
Mite göre Adapa tanrısal soydnsoydan gelen bir fanidir. Balıkçı teknesini devirdiği gerekçesiyle ''Güney Rüzgârı'''nın kanatlarını kırınca cennetin ve tanrıların tanrısı olan [[Anu]]'nun önünde hesaba çekilmesi gerekir. Adapanın koruyucu tanrısı olan [[Enki]], cennetteyken yeyip içmemesi gerektiği konusunda onu uyarır. Bu aslında bir aldatmadır, böylece Adapa'nın ölümsüz olma şansını elinden almıştır.
Bu mite göre ise insanların ölümlü oluşu Adapa'nın aptallığından kaynaklıdır. Enki (Ea), oğluna bilgelik vermiş, ama ölümsüz yaşamı vermemiştir. Bir gün Adapa'nın önüne ölümsüzlüğü elde etme şansı çıkar, ancak Adapa reddeder. Tanrı Anum'un huzuruna çağrılır. Ea, önceden ona orada ölüm için yiyecek ve içecek verileceğini, onlardan tatmamasını haber verir. Hüküm verileceği gün, öteki tanrılar onu tutarlar ve yumuşayan Anum, ölümsüzlük yiyecek ve içeceğini getirtir. Adapa bunları da almak istemez. Anum, şaşırıp nedenini sorar. Adapa şöyle yanıtlar: "Bir başkası yemeyeceksin, içmeyeceksin, dedi". Anum, buna bakıp Adapa'nın yeryüzüne atılmasını emreder.
 
==Günümüz inançlarına etkiler==