İçeriğe atla

"Kozmik mikrodalga arka plan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Başta keşif kısmı olmak üzere birkaç yer İngilizce Vikipedi'den çevirilerek düzenlendi. (http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_microwave_background_radiation)
(Başta keşif kısmı olmak üzere birkaç yer İngilizce Vikipedi'den çevirilerek düzenlendi. (http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_microwave_background_radiation))
[[Dosya:WMAP 2008.png|right|thumb|350px|Fon ışımasının evrensel haritası ve gözenekli yapısı]]
 
'''Kozmik mikrodalga arkaplan ışıması''' (kısaca:''Fon ışıması'' veya ''fon radyasyonu'') 19651964 yılında keşfedilen bütün evreni dolduran bir [[elektromanyetik dalga]] biçimidir. 2.725 [[kelvin]] sıcaklığındaki [[siyah]] nesnenin termal ışınımına tekabül eden 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyunda olduğu ''COBE uydusu'' tarafından havaküre dışında hassas olarak ölçülmüştür. Fon ışıması, evrenin en uzağından yani en[[Büyük eski geçmişindenPatlama]]'dan geldiği düşünülen elektromanyetik ışımadır. Bu ışımayı birçok radyo astronom ve fizikçi [[Büyük Patlama]]'nın en büyük kanıtı sayarlar.
 
== Keşifi ==
1948 yılında [[George Gamow]], [[Ralph Alpher]] ve [[Robert Herman]] tarafından varlığı teorik olarak öne sürülmüş ve 5 K sıcaklığında bir kara nesnenin yaydığı ışıma ile aynı dalga boyunda olması gerektiği hesap edilmişti. 1960 yılında radyo astronomlar bu dalga boyunda ışımayı farkettiklerinde ilk önce antenlerdeki kuş pisliklerinden kaynaklanan bir elektriksel parazit olduğundan şüphelendiler ve temizlik yapıp ölçümleri tekrarladılar. Tekrar aynı sonucu başka astronomlar da keşfetti ve makalelerinde yayınladı. [[NASA]] tarafından atmosfer şartlarından etkilenmeden doğru ölçüm yapması için bu işe özel [[COBE]] (COBE:cosmic Background Explorer - kozmik arkaplan araştırıcısı) uydusu uzaya gönderildi.
1948 yılında [[George Gamow]], [[Ralph Alpher]] ve [[Robert Herman]] tarafından varlığı teorik olarak öne sürülmüş ve 5 K sıcaklığında bir kara nesnenin yaydığı ışıma ile aynı dalga boyunda olması gerektiği hesap edilmişti. 1964 yılında Amerikalı radyo astronomlar [[Arno Allan Penzias]] ve [[Robert Woodrow Wilson]] bu dalga boyundaki ışımayı keşfederek 1978 [[Nobel Fizik Ödülü]]'nü kazanmışlardır. [[NASA]] tarafından atmosfer şartlarından etkilenmeden doğru ölçüm yapması için bu işe özel [[COBE]] sondası 18 Kasım 1989'da uzaya gönderildi. [[COBE]]'nin gönderdiği resim ayrıntılı değildi. Çıkardığı resim evrenin kabaca bir kozmik arkaplan ışımasını gösteriyordu. 1993'de görevi sona eren [[COBE]] sondası yerine 30 Haziran 2001'de [[WMAP]] sondası uzaya gönderildi. [[WMAP]], [[COBE]]'ye oranla daha ayrıntılı bir resim çıkarmıştır ve günümüzde hala bu resim kullanılmaktadır. [[WMAP]] halen aktif olarak görev yapmaktadır.
 
[[Dosya:Cobe Kozmik Arkaplan Işıması.png|küçükresim|sağ|[[COBE]]'nin göndermiş olduğu Kozmik Arkaplan Işıması resmi.]]
[[Dosya:Ilc 9yr moll4096.png|küçükresim|sağ|WMAP'in göndermiş olduğu Kozmik Arkaplan Işıması resmi.]]
 
== Kuramsal İzahı ==
261

değişiklik