İçeriğe atla

"Selamlaşma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
88.253.1.184 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Yuhahahaha tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (88.253.1.184 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Yuhahahaha tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[İnsan]]lar birbirlerine ilişkileri gereği selam verir, selam alırlar. Selam şekli ve dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterse de anlamında bir farklılık taşımaz.
 
 
Selamlaşma; sıcaklık, kardeşlik, barış dostluk, arkadaşlık, sevgi, saygı ifadeleri içerir. Merhaba, günaydın, [[selâmün aleyküm]], iyi günler,iyi akşamlar, iyi geceler gibi sözcük ve söz gruplarıyla selamlaşmanın yanı sıra gülümseme, el sallama, baş eğme, göz kırpma şeklinde jest ve mimikler de selamlaşma biçimi olarak görülür. Resmi üniforma içinde selam kurallara bağlansa da yine karşılıklı ilişki söz konusudur. Ayrıca, Selam, bir iletişim ve ilişkinin başlangıcı sayılır. Selamlaşmada, karşılıklı tanınma ve bilinme ile beraber ahenk içinde estetiği de getirir. Selam, her şeyden önce bir duygu alışverişidir.Bu yönüyle insanın karakterini de bir noktaya kadar açığa vurur. İlk insanların nasıl selamlaştığını bilmiyoruz. Sevgi, insanlıkla beraber var olduğuna göre, en azından sevgiyi, saygıyı ifade edecek bir şeylerin jest ve mimik biçimine sokulmuş olması gerek. Selamlaşma bir kültür işi, bir yaşam biçimidir.Selamlaşmayı görev edinen kimselerin daha geniş çevreleri olur.Selam, emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, iyi netice, kurtuluş gibi manalara gelir. Selam vermek, bir kimseye yapılacak en güzel duadır. Selam, (Ben müslümanım, benden sana zarar gelmez, selamettesin) manasına, selamet üzere ol, müslüman olarak öl manalarına da gelir. Gayrı müslimlerin hidayete kavuşmaları niyetiyle, ihtiyaç olduğu zaman onlara selam vermek, hidayete kavuşmaları için dua etmek caizdir.