İçeriğe atla

"Dört İmparator Yılı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
M.Ö.→MÖ
k (Bot: Değiştiriliyor: diq:Serrê Çehar İmperatoran)
k (M.Ö.→MÖ)
'''Dört İmparator Yılı''', adını [[69]] yılında birbiri ardınca [[Roma İmparatorluğu]] tahtına çıkan [[Galba]], [[Otho]], [[Vitellius]] ve [[Vespasian]] adlı imparatorlardan alır.
 
[[68]] yılında İmparator [[Nero]]'ya düzenlenen suikastin ardından İmparatorluk, [[Marcus Antonius]]'un öldüğü [[M.Ö. 30]] yılından beri ilk kez kısa süreli de olsa bir iç savaşla karşı karşıya kalmıştı. Haziran 68 ve Aralık 69 tarihleri arasında [[Roma]], nihayetinde [[Flavius Hanedanı]]'nın kurucusu [[Vespasian]]'ın taca çıkışına kadar birbiri ardınca İmparatorluk yapan [[Galba]], [[Otho]] ve [[Vitellius]] tahta çıkışlarını ve düşüşlerine tanıklık etti. İç savaşın bu dönemi [[Roma İmparatorluğu]]'ndaki döngüsel politik karışıklıkların sembolü oldu. Bu iç savaşın neden olduğu askeri ve politik anarşinin, [[Batavian isyanı]]'nındaki bozgun gibi ciddi yan etkileri oldu.
 
== Veraset ==
 
=== Vitellius'tan Vespasian'a ===
Otho'un suikaste uğradığı haberinin gelmesi üzerine Vitellius, Senato tarafından imparator olarak tanındı. Bu tanıma, Vitellius'un Roma'yı düzenlesi içindi. Her nedense, saltanatı pek de hayırlı başlamadı. Vitellius, Roma halkının ortak belleğinde Pontifex Maximus'un göreve geldiği gün olduğu için batıl bir inançla uğursuz sayılan bir günü [[Allia savaşı]]'nın (M.Ö. 390) yıldönümü kutlamaları için seçtiğinde şehir büyük bir şüpheye düştü.
Olaylar, bu şüphelerinde kısmen haklı olduklarını ispat edecekti. Sıkıca korunan tahtla birlikte, Vitellius bir dizi şölen ve akşam yemeği düzenledi ([[Suetonius]]'a göre sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç defa) ve zafer kutlamaları için düzenlenen askeri geçit törenleri imparatorluk hazinesini iflasın eşiğine getirdi. Borçlar kısa sürede arttı ve borç verenler paralarını geri istemeye başladılar. Vitellius, borç verenlerden en istekli olanların işkenceyle idam edilmesini emrederek şiddete meyilli doğasını gösterdi. İmparatorluğun finansal durumunun felakete doğru sürüklenmesi üzerine, Vitellius kendisini varis olarak adlandıran birçok vatandaşı ve ayrıca müşterek varisçi olduğu diğerlerini de öldürme inisiyatifini kullandı. Ayrıca, her türlü olası rakibini takip ederek, öldürmek için onlara güç sözü vererek saraya davet etmekle meşgul oldu.
 
463.023

değişiklik