İçeriğe atla

"Eymür, Demirözü" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
başlık düzenlemeleri
k (r2.7.2) (Bot: Ekleniyor: en:Eymür, Demirözü)
k (başlık düzenlemeleri)
Eymür (ımır, imir) kelimesi, Türkçede ‘pek iyi, zengin, iyi durumda, varlıklı’ anlamındadır.
 
=== Tarihçe ===
 
Köy halkı Türkmenlerin Oğuzların Eymür boyundandır.
 
=== Kültür ===
 
Hikaye, masal, oyun, türkü, mani, halkoyunları, yemekler ve eğlenceler yöresel nitelik taşımakta; özellikle kız isteme, söz, nişan ve düğün alaylarında yoğunluk kazanmaktadır.
Kutlama ve ağırlamalarda yemeklerden büryan, gudide (güveçte) lor dolması, emir dolması, tel helva, un helvası, kuşburnu çorbası ve kavut dikkat çekicidir.
 
=== Coğrafya ===
 
Eymür Köyü Demirözü ilçesinin batısında 6 kilometre mesafededir. Kalecik tepesinin güney eteğinde taşlık kesim üzerinde bulunmaktadır. Doğusunda Demirözü ilçesi, batısında Gökçedere beldesi, kuzeyinde Bayrampaşa köyü ve güneyinde Devetaşı köyü bulunmaktadır.
Bayburt iline 34 km, Demirözü ilçesine 6 km uzaklıktadır.
 
=== İklim ===
Köyün iklimi, [[Türkiye'de Karadeniz İklimi|Karadeniz iklimi]] etki alanı içerisindedir.
 
=== Nüfus ===
{| class="wikitable" width=200
! colspan=2 |Yıllara göre köy nüfus verileri
|}
 
=== Ekonomi ===
Yaygın tahıl ekimi yanında, sulama imkânı olan araziye; fasülye, mercimek, pancar, patates, havuç, turp, lahana, salatalık ve domates ekimi yapılabilmektedir.
 
Arıcılık 2000 yılında hatırı sayılır derecede ilerleme kaydetmiştir. Karadeniz kıyı kesiminden gelerek köy arazisine geçici olarak yerleşen arıcılardan işgaliye geliri alınmaktadır.
 
=== Altyapı bilgileri ===
1936 yılında üç sınıflı eğitmenli ilkokul açılmış ve 1961 yılına kadar hizmet vermiştir. Bu dönemde Şiranlı Muhlis Efendi ve Bayrampaşalı Durbaba Başhan eğitmen olarak görev yapmışlardır. 1961 yılında ilkokul beş sınıflı hale getirilmiştir. 1969 yılında lojmanlı ve iki derslikli yeni bir okul binası yapılmış ve bu bina günümüze kadar kullanılmıştır.
 
 
== Dış bağlantılar ==
{{Portal|Türkiye}}
* [http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=265523 YerelNET]
* [http://www.bayburteymurkoyu.com]
463.023

değişiklik