İçeriğe atla

"Tekkeköy" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
dosya değiştirme
k (dosya değiştirme)
{{Türkiye ilçe bilgi kutusu
| ad = Tekkeköy
| harita = Samsun_Turkey_Provinces_locatorSamsun in Turkey.jpgsvg
| harita boyut = 250px
| harita açıklama =
}}
 
'''Tekkeköy''', Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı, [[Samsun (il)|Samsun]]-[[Ordu (il)|Ordu]] karayolunun 13. km'sinden 1  km güneyinde yer alan [[Samsun]] şehrinin en doğusundaki ilçesidir.
 
İlçede yerleşim insanlık tarihi kadar eskidir. Bugünkü Tekkeköy tarihi süreç için içerisinde mağara yerleşimleri sahasından kuzeye doğru yayılmış şirin bir Karadeniz ilçesidir. Bölgedeki mağaraların birinde yapılan kazılar neticesinde üstte Hitit, altta Bakır Çağı dönemlerine ait kültür kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Köy mezarlarında ölülerin yanında Tunç ve Bakırdan yapılmış eşyalar ile taştan yapılmış ok uçlarının bulunması ise ilçenin o tarihte ileri bir tekniğe sahip olduğunu göstermektedir. Önceleri denizin mağaralar bölgesine kadar daha sonra denizin, alüvyonlarla dolması nedeniyle ilçenin kıyıdan 4  km uzakta kaldığı tahmin edilmektedir.
 
İlçe MÖ 3. yüzyıl ortalarında Pontus Devleti sınırları içerisinde girmiş, daha sonra ise sırasıyla Bizans ve Anadolu Selçuklu Devletinin eline geçmiştir. Yıldırım Beyazıt tarafından da Samsun ili ile birlikte Osmanlı Egemenliğine girmiştir. İlçenin adı tahminen 1250-1330 yılları ortasında yaşamış olan Şeyh Zeynüddin’in burada kurduğu “Tekke” ve bu çevre oluşturduğu çiftlikten sonra bir kasaba haline gelmiş, bu nedenle de “TEKKEKÖY” adını almıştır. İlçe 09.08.l988 tarihinde de ilçe olmuştur.
463.024

değişiklik