İçeriğe atla

"Anton Drexler" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (Depakin tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Türkischer Junge tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''Anton Drexler''' (13 Haziran 1884 - 24 Şubat 1942), 1920'lerde siyasetin ilk günleri sırasında [[Adolf Hitler]]'in akıl hocası olarak bilinen [[Alman]] siyasi lider.
 
[[Münih]]'te doğan Drexler, [[1902]] yılında [[Berlin]]'de çilingir olana dek tren makine tesisatçısıydı. Siyasi hayata atılana kadar bir süre demircilik işiyle de uğraşmıştır. [[I. Dünya Savaşı]] sırasında [[Anavatan Partisi (Almanya)|Anavatan Partisi]]'ne katıldı. Bir şair ve gazeteci olan [[Karl Harrer]] ile birlikte [[1919]] yılında [[Gottfried Feder]] ve [[Dietrich Eckart]] ile Münih'te [[Alman İşçi Partisi]]'ni (DAP) kurdu. [[I. Dünya Savaşı]] sırasında [[Anavatan Partisi (Almanya)|Anavatan Partisi]]'ne katıldı. 1920'de Alman İşçi Partisi'nin adı [[Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi]] (NSDAP) olarak değişti ve 1921 yılına gelindiğinde, [[Adolf Hitler]] hızla partinin tartışmasız lideri oldu. Hitler'in parti başkanı olmasıyla Drexler sonraları sadece sembolik bir konuma taşınmış onursal başkan olmuştu. 1923 yılında partiyi bıraktı.
 
Drexler da Thule Cemiyeti olarak bilinen Münih toplumunun zengin üyeleri için bir Völkisch siyasi kulüp üyesiydi. 1924 yılından 1928 yılına kadar başka bir parti için başkan yardımcısı olarak görev yaparak Bavyera eyaletinden milletvekili seçildi. [[Hitler]]'i bazı yönleriyle sever ve destekler, bazı yönleriyle de ufak eleştirilerde bulunurdu.
42.726

değişiklik