İçeriğe atla

"Yılan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik
k
(Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
'''Yılanlar''' ({{lang-la|Serpentes}}), {{bt-trlat|Pullular|Squamata}} takımına ait uzun, ayaksız [[etçil]] [[sürüngenler]]dir.
 
Serpentes alt takımının üyeleri, [[ayaksız kertenkele]]lerden dış kulakların ve göz kapaklarının olmayışı ile ayırdedilirler. Bütün pullar gibi yılanlar da, vücudu üst üste binen [[pul]]larla kaplı [[ektotermik]] [[amniyot]] [[omurgalı]]lardır. Çoğu yılan türü, ataları olan kertenkele'lerinkindenkertenkelerinkinden çok daha fazla eklemi olan bir [[kafatası]]na sahiptir. Bu yılanlara son derece hareketli çeneleriyle kendi kafasından daha büyük avları yutma imkânı verir. Dar vücutlarına uygun bir şekilde yerleşebilmesi için yılanların çift organları (böbrekler gibi) yan yana yerine biri diğerinin üstünde görünür ve çoğu bir tane işlevsel [[akciğer]]e sahiptir. Bazı türler, [[kloak]]ın her iki tarafında artakalan bir çift pençeyle birlikte [[pelvik kemer]]e sahiptir.
 
Yılanlar [[Antarktika]] ve çoğu ada dışında dünyanın her yerinde bulunur. 456 [[cins]] ve 2900'ün üzerinde [[tür]]ü kapsayan tanımlanmış on beş [[familya]]sı bulunmaktadır.<ref name="ITIS">{{ITIS - kaynak|Serpentes||174118|3 Aralık 2008}}</ref><ref name="NRDB-Cs">[http://reptile-database.reptarium.cz/search.php?taxon=Colubridae&genus=&species=&subspecies=&author=&year=&common_name=&location=&holotype=&reference=&submit=Search Colubridae species list] at the [http://reptile-database.org/ TIGR Reptile Database]. 4 Aralık 2008 tarihinde erişildi.</ref> Büyüklük aralığı 10 cm uzunluğundaki küçücük ''[[Leptotyphlops carlae]]'' türünden 7.6 metre uzunluğa erişebilen [[piton]]lar ve [[anakonda]]lara kadar değişiklik gösterir. Son keşfedilen [[Titanoboa]] cinsinin fosili 15 metre uzunluğundaydı. Yılanların [[Kretase]] döneminde hem kazıcı hem de sucul kertenkelerden evrimleştiği düşünülmektedir. Modern yılanların çeşitlenmesi ise [[Paleosen]] dönemde oldu. Yılanların [[Türkiye]]'de 47 türü bulunur.
64.995

düzenleme