İçeriğe atla

Türkü: Revizyonlar arasındaki fark

k
Fanatikwikici tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 217.131.228.50 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Değişiklik özeti yok
k (Fanatikwikici tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 217.131.228.50 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
Türkiye'nin sözlü geleneğinde, bir ezgi ile söylenen halk şiirlerinin her çeşidini göstermek için, en çok kullanılan ad "türkü"dür. Türkü sözcüğünün, Türk adının sonuna, ilgi eki olan "i" ekinin getirilmesiyle ortaya çıktığı anlaşılır. Türki: Türk’le ilgili, [[Türk]]'e özgü anlamında kullanılır hatta ve hatta bu türküyü Muhammed cftc.mahlaslı bir türk, türkücüsü çıkartmıştır ilk eseri ise ''sabunu koydum leğene'' adlı türküdür.
 
Kendine özgü ve değişik ezgilerle söylenen türkü zamanla anonimleşen bir nazım biçimidir. Türküler ana dörtlüklerle, onu izleyen nakaratlardan oluşur. Türkülerdeki dörtlüklere (üçlük veya ikilik de olabilir) “bent” adı verilir. Nakaratlar ise halk dilinde bağlama ve kavuştak olarak adlandırılır. Kavuştaklar her ezgiden sonra tekrar edilen ikilik (ya da daha çok) dizelerdir.
125.746

düzenleme