İçeriğe atla

Deri hastalıkları: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
{{çift madde|Dermatoz}}
{{kaynaksız}}
 
'''Deri hastalıkları''', ciltte görülen hastalıklardır. Sayılmayacak kadar çok deri hastalığı vardır. Deri hastalıklarına genel olarak [[dermatoz]], ilgili bilim dalına da [[dermatoloji]] ismi verilir. Deri hastalıkları hakkında genel bir fikir edinebilmek için birkaç bölüme ayırmak mümkündür.
'''Dermatoz''', [[deri]]nin iltihabi (enflamatuvar) olmayan her türlü hastalığı veya bozukluğudur. [[Dermatitis]]ten ayırt edilmelidir, zira bu iki terim ilgili olsalar da aynı değildirler.
 
== Mikroorganizmaların sebep olduğu deri hastalıkları ==
{{dermatoloji-taslak}}
Bu organizmalar genellikle deri iltihaplanmalarına yol açar. Mikroorganizmalar derideki herhangi bir bozukluğun üzerine kolayca yerleşebilirler. Yaralar, yanıklar, [[uyuz]], böceklerin ısırdıkları yerler, [[egzema]]lar ve [[uçuk]]lar kolayca iltihaplanabilirler. Deri iltihaplarına ''dermatit'' de denir. Mikroorganizmaların yol açtığı hastalıklardan olan [[cüzzam]], [[deri veremi]] ve [[frengide]] ise yukarıdaki bahsedilen iltihaplanmaların dışında bir mekanizma söz konusudur. Bunlar bu yüzden spesifik [[iltihap]]lar veya spesifik enfeksiyonlar grubu olarak adlandırılmıştır.
 
== Allerjik deri hastalıkları ==
En sık rastlanan deri hastalıklarıdır. [[Allerji]]k deri hastalıkları arasında serum hastalığı, [[Quincke ödemi]], [[kurdeşen]], egzema, kontakt dermatit sayılabilir. Allerjik deri hastalıklarının sebebini bulmak oldukça güçtür. Bu amaçla hasta ve çevresi çok iyi araştırılır. Çeşitli deri testleri yapılır. Gerekirse hasta bulunduğu çevreden bir müddet uzaklaştırılır. Allerjiye sebeb olan [[amil]] bulunmaya çalışılır. Bu amiller; çiçek tozları, çeşitli besin maddeleri, ev tozları, bazı ilaçlar, bağırsak parazitleri olabilir. Allerjik hastalıklarda irsiyetin, vücut yapısının ve asabi durumun yani psikolojik sebeplerin de rolü büyüktür.
 
[[Kategori:Dermatoloji hastalıkları| ]]
 
[[ar:مرض جلدي]]
[[ca:Trastorn cutani]]
[[de:Hautkrankheit]]
[[en:Cutaneous condition]]
[[es:Enfermedad cutánea]]
[[fa:آبدانه]]
[[fr:Dermatose]]
[[he:מחלת עור]]
[[hi:चर्म रोग]]
[[io:Pelostando]]
[[ky:Тери оорулары]]
[[pt:Vesícula (dermatologia)]]
[[ru:Дерматоз]]
[[vi:Bệnh da liễu]]
[[zh:皮膚病]]
Anonim kullanıcı