"İo (uydu)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k (yazım düzeltme)
Io, Jüpiter'in çekim gücü ile kendi çekim gücü arasındaki iç sürtünmeden dolayı sürekli gelgitlere maruz kalmaktadır.Io'nun volkanları yüzeyden 500 km. yukarıya sülfür ve sülfür dioksit püskürtür.
 
== İo'nun keşfiKeşfi ve yapılan gözlemler ==
Bu uydunun [[7 Ocak]] [[1610]] tarihinde [[Galileo Galilei|Galileo]] tarafından keşfedildiği kabul edilir ancak, [[1614]]'de yayımladığı ''Mundus Jovialis''''inde [[Simon Marius]], İo ile birlikte [[Jüpiter (gezegen)|Jüpiter]]'in diğer uydularını [[1609]]'da Galileo'nun keşfinden bir hafta önce ilk olarak gözlemlediğini iddia etmiştir. Galileo bu iddiadan şüphe etmiş ve Marius'un çalışmasını "çalıntı" olarak nitelendirmiştir.
 
Uzay sondası [[Voyager 1]], [[1979]]'da İo'nun yakınlarından ilk resimlerini gönderdiğinde, bilimadamları İo'nun yüzeyinde neredeyse hiç karater bulunmadığını gördüler. Voyager seyir mühendisi [[Linda A. Morabito|Linda Morabito]], resimler üzerinde çalışırken yüzeyden püsküren bir "sorguç" farketti. Bilimadamları olası bütün kraterleri örten yoğun volkanik aktivitenin sebep olduğu oldukça genç bir yüzey buldular. Yüzeyde dokuz aktif volkan gözlemlemeyi başaran Voyager 1'in ardından [[Voyager 2]], bunların sekizini gözlemledi.
 
[[Galileo uzayaracı]], [[1995]]'te Jüpiter'e ulaştı ve [[1999]]'un sonlarında İo'nun yanından geçti. Galileo, İo'ya diğer bütün sondalardan daha fazla yaklaştı, birçok fotoğraf çekti, püsküren volkanlar gözlemledi ve İo'nun [[Güneş Sistemi]]'ndeki kayaç iç gezegenler gibi büyük bir demir çekirdeği olduğunu keşfetti.
 
==Kaynakça==
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü