İçeriğe atla

Sandy Kasırgası: Revizyonlar arasındaki fark

Sandy Kasırgası İle İlgili Ölü Sayısı Belirtildi.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (r2.7.3) (Bot: eu:Sandy urakana (2012) eu:Sandy urakana olarak değiştiriliyor)
(Sandy Kasırgası İle İlgili Ölü Sayısı Belirtildi.)
{{Güncel}}
[[Dosya:Sandy Oct 29 2012 1815Z.jpg|200px|thumb|Uzaydan görünümü|right]]
'''Sandy Kasırgası''', [[Atlantik Okyanusu]]'nda oluşan ve kayıtlara geçen en büyük kasırgadır. [[Jamaika]], [[Haiti]], [[Dominik Cumhuriyeti]], [[Küba]], [[Bahamalar]], [[Kanada]] (Doğu kesimi) ve [[ABD]]'yi (Doğu kesimi) etkilemiş kasırgadır. Kasırga Ekim 2012 tarihinde Atlantik'te oluşmuştur. Daha sonra iyice kuvvetlenmiştir. Günümüzde halen etkinliğini koruyan kasırga, [[ABD]]'ye ulaşmıştır. Onlarca insan ölmüştür. Zararın 50 Milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.erek yol açtığı ölümler gerekse maddi hasarlar yüzünden maliyeti beklenenden büyük olan Sandy kasırgası, hızı saatte 140 kilometreye yaklaşan rüzgar ve sağanak yağmur ile ABD'nin özellikle Doğu yakasındaki eyaletlerinde hayatı felce uğrattı. Sandy Kasırgası'nın 17 eyalette 4.9 milyon insanin hala elektrikten yoksun olduğu belirtildi.
 
Karayib ülkelerinde 67 kişinin ölümüne yol açtıktan sonra ABD'nin Doğu yakasını vuran Sandy Kasırgası, Kanada'da da 2 kişinin ölümüne yol açtı. Sandy Kasırgası'nın yol açtığı ölümler şimdiki bilgilere göre toplam olarak 157'ye yükseldi.
 
Amerikalı yetkililerin verdikleri bilgilere göre, Sandy Kasırgası'nın neden olduğu ölümlerden yarısına yakını New York'ta, çoğunluğu şiddetli rüzgar nedeniyle devrilen ağaçlar yüzünden kaynaklandı. New Jersey'de de 8 kişi yaşamını yitirdi. Yetkililer, enkaz çalışmaları sürdükçe ölü sayısının artmasından çekindiklerini bildirdi.
 
{{ABD-taslak}}
 
Anonim kullanıcı