İçeriğe atla

"Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
'''Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi''' ([[Sun Yat Sen]] Üniversitesi de denir. [[Rusça]]: ''Коммунистический университет трудящихся Востока имени Сунь Ятсена''). [[Moskova]]'da bulunan,[[TKP]]'nin pek çok kadrosunun ve [[Nazım Hikmet]], [[Vala Nurettin]], [[Nail Çakırhan]] gibi pek çok Türkiyeli aydının eğitim gördüğü eğitim kurumu.
 
==Kuruluşu==
[[Komintern]] tarafından kurulan üniversitede verilen [[ekonomi politik]], materyalist felsefe ve dünya sınıf mücadeleleri tarihi gibi derslerle dünyanın değişik yerlerinden gelen öğrencilerin politik ve teorik bilinçlenmelerinin önünün açılması amaçlanmıştır. Komintern bünyesinde eğitim veren 4 üniversiteden birisidir. Diğer üçü:
 
[[Komintern]], dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren komünist parti kadrolarını eğitmek için bir dizi eğitim kurumu kurdu. Sun Yat Sen Üniversitesi [[14 Nisan]] [[1921]]'de Moskova'da kuruldu. Resmi açılışı ise aynı yılın [[21 Ekim]] günü yapıldı.
 
[[Komintern]] tarafından kurulan üniversitedeÜniversitede verilen [[ekonomi politik]], materyalist felsefe ve dünya sınıf mücadeleleri tarihi gibi derslerle dünyanın değişik yerlerinden gelen öğrencilerin politik ve teorik bilinçlenmelerinin önünün açılması amaçlanmıştır. Komintern bünyesinde eğitim veren 4 üniversiteden birisidir. Diğer üçü:
 
* Bolşevizm Pratiği Üniversitesi (Rusça: ''Университет практического большинства'')
* Batı Ulusal Azınlıklar Üniversitesi (Rusça: ''Коммунистический университет национальных меньшинств Запада имени Мархлевского'')
* Çin Emekçileri Komünist Üniversitesi (Rusça: ''Коммунистический университет трудящихсятрудя.щихся китайцев'')
 
[[Kategori:Üniversiteler]][[Kategori:Komünizm]]
902

düzenleme