İçeriğe atla

"İlluminati" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik
(Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik)
'''İlluminati''', (çoğul bir sözcük olup tekili [[Latince]]: ''illuminatus'', [[Türkçe]]: ''aydınlanmış'') tarihteki adıyla '''[[Bavyera]]lı İlluminati''', [[Rönesans]] döneminde [[1 Mayıs]] [[1776]]'da kurulmuş bir cemiyet. ''Modern İlluminati''; zihin kontrolü uygulayarak, hükümetleri ve kuruluşları ele geçirerek [[Yeni Dünya Düzeni]]'ni sağlamak amacıyla hareket ettiği iddia edilen, monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen; ancak faaliyeti ve varlığı kanıtlanamamış bir yapılanmadır. <ref>[http://www.cnnturk.com/2011/bilim.teknoloji/teknoloji/12/07/illuminatiye.gore.karanlik.yukselecek/639577.0/ İlluminati'ye göre karanlık yükselecek]</ref> Bazı komplo teorisyenleri, İlluminati üyelerini ışığın insanları ya da aydınlanmışlar olarak addetmektedirler.<ref>[http://www.wisegeek.com/what-is-the-illuminati.htm What is the Illuminati?]</ref>
 
==Tarihi==
Hareket 1 Mayıs 1776 yılında Ingolstad'ta (Yukarı Bavyera), Ingolstadt Üniversitesi [[kilise hukuku]] profesörlerinden biri olan [[Cizvit]] [[Adam Weishaupt]] tarafından beş kişiyle kuruldu.<ref>http://books.google.com/books?id=nvY7AAAAIAAJ</ref> [[Aydınlanma Çağı]]'nın bir kolu olarak özgür düşünceyi temel edinmiş üyelerden oluşan topluluk [[Masonluk|mason]]luğu model aldı.<ref>http://www.webcitation.org/5w47xrh7p</ref> İllüminati üyeleri gizli bir yemin ettiler ve üstlerine itaat edeceklerine dair ant içtiler. Üyeler her biri farklı derecelere sahip olmak üzere üç ana sınıfa ayrıldı ve pek çok İllüminati grubu var olan Masonik loca üyeliklerini iptal etti.
 
Weishaupt başlangıçta topluluğun isminin "Perfectibilists (Mükemmelleştiriciler)" olmasını planladı.<ref>http://books.google.com/books?id=nvY7AAAAIAAJ</ref> Grup ayrıca '''Baveryan İllüminati''' diye de adlandırıldı ve ideolojisine "İllüminizm" dendi. Brunswick dükü Ferdinand ve diplomat Franz Xaver von Zwack gibi pek çok önemli isim, entelektüel ve politikacı kendilerini grup üyesi saydı. Topluluğun pek çok Avrupa ülkesinde şubesi açıldı ve on yıl içerisinde 2000'e yakın üyesi oldu.<ref>http://www.webcitation.org/5w47O6KyR</ref> Topluluk edebiyat dünyasından da [[Johann Wolfgang von Goethe]], [[Johann Gottfried Herder]] ve [[Gotha]] ile [[Weimar]] düklerinin de ilgisini çekti.
7.446

değişiklik